Nyheter

Jubler over årets potetavling

Chipsprodusentene jubler over kvaliteten på årets potetavling. De mener at man nå får kjøpt den beste chipsen på veldig lang tid, melder NRK.

Publisert Sist oppdatert

Årets poteter holder jevnt over høy kvalitet. Og med det store volumet kan innkjøperne hos Maarud og andre chipsprodusenter tillate seg å være mer kresne i sorteringen. Maarud mener at potetene fra årets avling fører til den beste chipsen noensinne.

– Vi produserer med poteter rett fra åkeren, så nå er chipsen på sitt beste. Selv om potetene stekes og tilsettes smak, er råvarene svært viktig for å få god kvalitet, sier adm. direktør Kenneth Hamnes i Maarud til NRK.

Utviklingssjef Stein Rønne hos Kims på Skreia er også godt fornøyd. – Her på Toten har det vært en drømmesommer og det har gjort at opptagingen har gått veldig bra. Potetene har lite skader og det har fulgt med lite jord opp i kassene. Potetene er modne når vi får dem og de har lavt sukkerinnhold. Da slipper vi chips som blir brent, forklarer han.

I år med dårlige avlinger har chipsprodusentene sett seg nødt til å kjøpe råvarer fra utlandet. Det er det ikke behov for i år.

Powered by Labrador CMS