Nyheter

Jul med smak Norge

OSLO SENTRUM: I spesialforretningen Fenaknoken i Oslo, får du ekte jul med smak av Norge. Det bugner av norsk matkultur hos Eirik og Gudbrand Bræk, og bestselgeren, pinnekjøttet, drar kunder fra både inn- og utland.

Publisert Sist oppdatert

Hadde det ikke vært for jula, hadde det knapt vært liv laga for spesialbutikken Fenaknoken i Oslo. Julehandelen står for det meste av årsomsetningen. På denne tida av året strømmer kundene til, ikke bare fra hele Østlandet, men fra hele Norge, og også fra utlandet.

- Vi har kunder fra både Sverige og Danmark som kommer hit og kjøper pinnekjøtt, forteller Gudbrand Bræk, som ikke har mye til overs for den motsatte valfartingen.

- Mat burde ikke handle om pris, men om opplevelse, mener Gudbrand.

OPPLEVELSE

Sønnen Eirik, som driver butikken med fars hjelp, håper at alt fokuset på mat og nisjeproduksjon nå gjør at folk blir enda mer opptatt av nettopp opplevelsen. - Det er ihvertfall det vi er opptatt av; å fylle matopplevelsen, ikke å fylle fryseren til folk, sier Eirik Bræk til Handelsbladet FK. Da familien Bræk tok over butikken for ti år siden, var det med mål om å skape en smeltedigel for norsk matkultur i hovedstaden. - Det føler vi at vi langt på vei har klart, sier Gudbrand, og viser til god utvikling og vekst i løpet av den tida.

All osten er norsk, og inkluderer også mye gårdsost. Noe spekemat er utenlandsk, som serrano, parma og en av verdens beste pata negra-er til 4 000 kroner kiloen, men dét er stort sett dét. Produktspekteret strekker seg for øvrig fra ost og spekemat til smalahove, pinnekjøtt (seks til åtte slag), ribbe, klippfisk og rakfisk.

Mangfold er nemlig blant det aller viktigste for butikken. - Noe selger vi mye av, noe lite, men det er ikke poenget. Folk har forskjellig smak, og vi ønsker å tilby noe for alle, sier Gudbrand, som også driver fabrikk for sitt eget Bræks brød, som også selges i butikken.

- Vi er alltid på utkikk etter det beste av norsk kvalitetsmat, og reiser mye rundt i Norge selv og plukker opp ting, samtidig som vi får tips fra både kunder og produsenter, supplerer Eirik, som selv setter stor pris på gamalost og smalahove. Men helst hver for seg.

SMAKSPRØVER

Stadig flere turister er også innom butikken og prøver det spesielt norske. Og for å dele mangfoldet i butikken med de besøkende, er smaksprøver blitt en viktig del av forretningen til Eirik Bræk, som er utdannet kokk.

Alle som kommer inn døra, får seg en smakebit, enten de er der bare for å kikke eller for å handle. - Det er en av formene for markedsføring som vi driver. Smaksprøver og jungeltelegraf, det er det vi lever av, sier Eirik, som har inntrykk av at matinteressen blant folk blir stadig større.

Og det er da også de matinteresserte som stort sett handler hos Eirik og Gudbrand. - De som handler her er gjerne de som mener noe med det de driver med, sier Bræk senior.

- Det har ikke vært mange innom og klagd i løpet av de ti årene vi har drevet. Det er vel heller mer vanlig at folk kommer innom og takker for maten, og det er gøy, tilføyer Eirik.

Powered by Labrador CMS