Nyheter

Kaffekrig

1. september lanserer både Friele og Nestlé et nytt enkopps kaffesystem i Norge, og begge satser på dagligvaren som salgskanal.

Publisert Sist oppdatert

Frieles ny kaffesystem heter Senseo, som ble lansert i Nederland i 2001 av Philips og Douwe Egberts. I Norge er det Friele som har rettighetene til å selge Senseo-«kaffeputene», mens Philips selger maskinene. Kaffeputene vil hovedsakelig bli solgt i dagligvarehandelen, og maskiner hovedsakelig i elektrohandelen, men både maskiner og kaffe vil være tilgjengelig i noen grad i begge markeder, skriver Friele i sin pressemelding. – Lanseringen vil bli støttet av en solid markedsføringspakke, som selskapene står samlet bak, heter det videre.

Nestlé omtaler samtidig lanseringen av sitt nye kapselkonsept Nescafé Dolce Gusto, som sin største i Norden noensinne. Det nye konseptet består av fire forskjellige kaffemaskiner, som produseres av den italienske espressoeksperten DeLonghi, og 20 forskjellige kapsler.

Prismessig vil Senseo-maskinen ligge lavest. Den rimeligste maskinen vil koste godt under tusenlappen, og en pose med 18 puter vil koste under tredve kroner i dagligvaren. Nestlés Melody-maskin, som er den varianten som skal selges i dagligvaren, ligger på rundt 1 299 kroner i utsalgspris, mens en boks med 16 kapsler vil koste cirka 45 kroner.

Les mer i neste utgave av Handelsbladet FK.

Powered by Labrador CMS