Nyheter
Kan ikke splitte kjedemakten
Senterpartiets landsmøtevedtak om å splitte kjedemakten blir ikke akkurat møtt med klappsalver av bransjen, kommentatorer, Konkurransetilsynet og regjeringspartnere.
Næringskomiteens leder Terje Aasland fra Arbeiderpartiet sier til Dagens Næringsliv at regjeringspartiet strekker strikket langt når de vedtar at markedet skal splittes opp. Han ser ingen grunn til å endre lovverket.
I vedtaket fra landsmøtet heter det at regjeringen må pålegge Konkurransetilsynet å splitte kjedemakten. Men det har verken regjeringen eller Konkurransetilsynet mulighet til innenfor dagens lovverk.
Konkurransedirektør Knut Eggum Johansen sier til Dagens Næringsliv at tilsynet ikke har noen mulighet til å gjennomføre et slikt vedtak. Konkurransedirektøren sier at tilsynet bruker mye ressurser på å følge dagligvarebransjen, og det er ikke avdekket forhold som gjør det aktuelt å endre spillereglene.
- For å kunne pålegge splitting av et selskap, må det foreligge et alvorlig brudd på regelverket, enten i form av ulovlig samarbeid, eller ved misbruk av dominerende stilling. Foreligger det ikke et slikt alvorlig brudd på regelverket, er det ikke mulig for tilsynet å gjøre noe, sier juridisk direktør Håkon Cosma i Konkurransetilsynet til Dagens Næringsliv.
- Basert på den markedskunnskapen tilsynet har, foreligger det i dag ikke noe alvorlig overtredelse av lovens forbud som skulle gi grunnlag for en oppsplitting, sier Cosma.
Toppledelsen i Coop Norge og Ica Norge er som ventet motstandere av forslaget fra regjeringspartiet.
- Etter min oppfatning er det helt feil vei å gå. Forslaget om å splitte de store dagligvarekjedene vil virke helt mot sin hensikt. Konsekvensen vil bli dyrere mat for forbrukeren og lavere inntekter for produsentene, sier adm. direktør Ola H. Strand i Coop Norge til Dagens Næringsliv.
Bunnpris-sjef Christian Lykke, som leder den minste av aktørene i dagligvaremarkedet, er også sterk kritisk til forslaget. Han sier til avisen at de virkelige monopolistene i dagligvarebransjen er Nortura og Tine.
- Bunnpris er en bitte liten aktør i forhold til de store leverandørene. Hadde vi ikke hatt en avtale med en av de store kjedene, ville bondesamvirket, Tine og Nortura, skvises oss fullstendig med å kreve høyere priser for produktene sine. Vi ville ikke klart oss alene. Det er nettopp bondesamvirket som er de store monopolistene i dag, og skal noe monopol splittes først, bør det absolutt være disse bedriftene, sier Christian Lykke til Dagens Næringsliv.
Matminister Lars Peder Brekk er ikke enig om at det er landbrukssamvirket som er problemet.
- Det er bare en ting å si til disse påstandene. Samvirkebedriftens virksomhet er regulert gjennom lovverket, sier statsråden til Dagens Næringsliv.
Senterpartiets forslag får også skikkelig grisebank av kommentator Bård Bjerkholt i Dagens Næringsliv. Under tittelen ”Skitten slakt” minner han om at Konkurransetilsynets skal passe på at det er konkurranse, ikke at bøndene vinner konkurransen. I kommentaren blir også landbrukssamvirkets forhold til konkurranse tatt opp, med henvisning til blant annet dommen mot Nortura i Jæren Tingrett. ”Landbruksminister Lars Peder Brekk anklager matvarekjedene for maktmisbruk. Han bør oppfordre bøndene til å feie i sin egen hønsegård”, skriver Bjerkholt.