Nyheter

Kanskje kommer Solheim

Først nektet bistandsminister Erik Solheim å mene noe om at Forum for Utviklingshandel mistet støtten - så skaffet han seg store avisoppslag på å bruke kjeft på handelen for ikke å ta inn ulandsproduktene.

Publisert Sist oppdatert

Men 25. oktober kan det hende at Solheim må svare på spørsmålene som handelen brenner inne med.

Norad arrangerer nemlig en serie med tre seminarer om handel med utviklingsland. Det første er nettopp avviklet. På det andre, 4. oktober, fokuseres det på generell import fra sør. Planen er å få Trygve Brandrud i Gilde og Morten Sandborg i BM-Food til å fortelle om kjøttimport fra henholdsvis Uganda og det sørlige Afrika. Morten Ingvaldsen i Debio snakker om økologisk kjøtt fra Sør-Afrika, mens HSH-direktør Thomas Angell tar for seg de praktiske utfordringene.

Og 25. oktober skal det oppsummeres. Opinion presenterer en ny undersøkelse om hva forbrukerne mener om produkter fra ulandene. Erik Solheim står på programmet, tentativt, som det heter, for å presentere handel med utviklingslandene som satsingsområde for regjeringen. Og i paneldebatten deltar Norad-direktør Poul Engberg-Pedersen, NorgesGruppens Per Roskifte, Opinions Kristin Undheim, Norsk Folkehjelps Liv Tørres og sannsynligvis forbrukerombud Bjørn Erik Thon.

Powered by Labrador CMS