Overskuddet fra Kavli-selskapenes salg av meieriprodukter er fordelt til mange gode formål.

Nyheter

Kavlifondet: 81,5 millioner til gode formål

Med overskuddet fra Kavlikonsernet har Kavlifondet delt ut 81,5 millioner kroner til gode formål i jubileumsåret 2022.

Publisert Sist oppdatert

­Det viser tallene etter at årets siste tildelinger ble besluttet av Kavlifondets styre 13. desember.

De 81,5 millioner kronene har blitt fordelt på prosjekter innenfor Kavlifondets to prioriterte områder:

  • Barn og unges psykiske helse
  • Klima og miljø

Kavlifondet har sine inntekter som eneeier av Kavlikonsernet, som består av O. Kavli og Q-Meieriene i Norge, Kavli Sverige i Sverige, Kavli Suomi i Finland og Primula Cheese og Castle MacLellan i Storbritannia.

Daglig leder Inger Elsie Iversen i Kavlifondet. Foto Kavli

Kavlifondet deler hvert år ut hele overskuddet fra konsernet etter drift og utvikling til gode formål. 70 prosent av midlene deles ut i de fire landene hvor Kavli har matvareproduksjon. Resten deles ut til utviklingsprosjekter i land hvor lavinntekt, arbeidsledighet og andre sosiale og humanitære utfordringer er utbredt.

– Det er fantastisk å kunne gi tilbake til samfunnet og bidra til fellesskapet på denne måten, sier daglig leder Inger Elise Iversen i Kavlifondet i en pressemelding.

25. april 2022 var det 60 år siden sønn av grunnlegger Olav Kavli, Knut Kavli, grunnla stiftelsen Kavlifondet og gjorde den til eneeier av Kavlikonsernet.

I vedtektene nedfelte han at Kavlifondet skal dele ut hele overskuddet til gode formål. Dette var i tråd med både hans og farens ønsker for livsverket.

– Vi er stolte av våre grunnleggere. I 60 år har deres framsynte verdier og samfunnsengasjement skapt ringvirkninger i enkeltmenneskers liv og samfunn verden over, sier Inger Elise Iversen.

Kavlifondet
  • Kavlifondet er eneeier i Kavlikonsernet, og deler ut hele overskuddet etter drift og utvikling til gode formål.
  • Totalt siden 1962 har Kavlifondet delt ut 1,2 milliarder kroner, hvorav størsteparten etter årtusenskiftet.
  • Økningen i tildelinger har kommet i takt med vekst og gode resultater i flere av selskapene i konsernet.
  • Siden 2012 har Kavlifondet delt ut til sammen 826,5 millioner kroner, inkludert årets tildelinger på 81,5 millioner kroner.
  • Kavlikonsernet har i dag matvareproduksjon i Norge (Kavli og Q-Meieriene), Sverige, Finland og Storbritannia, med tilsammen omkring 900 medarbeidere
Powered by Labrador CMS