Nyheter

Kiwi angrepet av hackere

Gruppa Anonymous går til frontalangrep på den norske regjeringen som vil innføre det omstridte datalagringsdirektivet. Nå er Kiwi-kjedens hjemmeside angrepet.

Publisert Sist oppdatert

Datalagringsdirektivet, et EU-direktiv som går inn for tidsbestemt lagring av opplysninger om internett- og telefonitrafikk, har vært gjenstand for debatt, men ble vedtatt innført tidligere i år. I en kampanje for å omgjøre vedtaket, overtok Anonymous Kiwis nettsted og la ut følgende melding:

«Sensitiv informasjon som myndighetene lagrer vil lekke og bli redistribuert i de mørke hjørnene av internett. Den norske regjering vil bli et ettertraktet mål for hackere og tyver. Dette er en åpen advarsel: Regjeringen må forandre sitt syn på dette direktivet, eller de kan vente seg betydelige cyber-angrep».

Dagbladet omtaler saken og viser nettsiden slik den så ut etter hackerangrepet. I skrivende stund er Kiwis hjemmeside nede. Det har ikke lyktes Dagbladet å få en kommentar fra Kiwi-ledelsen.

Iflølge Wikipedia er Anonymous navnet på et internettsamfunn bestående av et ukjent antall aktivister og hackere fra hele verden. Aktivistenes formål er å kjempe for ytringsfrihet og mot det de anser som sensur og misbruk. Anonymous uttalte på sin hjemmeside følgende i desember 2010:

«Vårt budskap er enkelt: Ytringsfrihet. Anonymous arbeider på fredelig vis for ytringsfrihet over alt i alle former». Anonymous har tidligere angrepet nettsidene til både Arbeiderpartiet og Høyre i sin kamp mot datalagringsdirektivet.

Powered by Labrador CMS