Kiwi-sjef Jan Paul Bjørkøy er fornøyd med den høye vekstfarten i Norgesgruppens lavpriskjede.

Nyheter

Kiwi kan bli størst om tre år

Om dagens salgsutvikling fortsetter, vil Kiwi passere Rema og bli Norges største dagligvarekjede om vel tre år, skriver Dagens Næringsliv. Rema er sikre på at de vil være størst også om tre år.

Publisert Sist oppdatert

Rema 1000 har lenge vært landets største dagligvarekjede, men nå puster Kiwi dem stadig tettere i nakken, skriver Dagens Næringsliv.

For fem år siden var avstanden fra Rema til Kiwi 6,1 prosentpoeng i markedsandeler. I september i fjor var forspranget redusert til 5,1 prosentpoeng. Ved siste månedsmåling i september var avstanden krympet til 3,9 prosentpoeng, ifølge Nielsen-tall. Fortsetter utviklingen i samme tempo, vil Kiwi gå forbi Rema i løpet av vel tre år.

– Det er nok ikke bare opp til oss. «De blå» er nok ikke fornøyde med utviklingen, og jeg vil tro de slår hardt tilbake. Men vi skal i alle fall jobbe steinhardt hver dag, sier Kiwi-sjef Jan Paul Bjørkøy til Dagens Næringsliv.

Adm. direktør Jan Frode Johansen i Rema Franchise tror ikke Kiwi blir størst om tre år. Han viser til at fjorårets marked var preget av at 400 tidligere Ica-butikker var i ferd med å skiltes om, noe som gir «rare utslag» når man sammenligner markedstall fra september i år med september i fjor.

Powered by Labrador CMS