Nyheter

Kiwi og Rema i pris-krangel

Kiwi åpner i dag sin butikk nummer 600, og ifølge Kiwi-sjef Jan Paul Bjørkøy har kjeden vært billigst de siste månedene. Det avviser Rema-sjef Ole Robert Reitan kontant, melder Dagens Næringsliv torsdag.

Publisert Sist oppdatert

- Kiwi har hatt en vekstfart på vel 30 butikker i året, og så langt i år blir det 19 butikker på 20 uker. Her er det tempo, sier Kiwi-sjef Jan Paul Bjørkøy til DN. Han styrer kjeden fra hovedkontoret på Lierstranda i Buskerud.

Erkerivalen Rema-1000 har til sammenligning 532 butikker i Norge, men en langt høyere snittomsetning i sine butikker. Rema åpnet 23 butikker i fjor, og har planer om rundt 20 nyåpninger i år.
- Jeg gratulerer Kiwi med butikkåpning nummer 600, men i Rema er vi ikke så opptatt av antall butikker, vi er mer opptatt av presentasjonen hver enkelt butikk, og vi har mange flere kunder per butikk enn Kiwi sier Rema-sjef Ole Robert Reitan.

Etter det DN forstår, baserer Kiwi-sjefen seg blant annet på en prisindeks som analyseselskapet Nielsen skal ha utarbeidet, hvor snittprisen på 3220 sammenlignbare varer er tatt inn. I denne undersøkelsen skal Kiwi ha ligget 0,2 prosent under Rema i pris i en periode på åtte uker i vår.

DN har vært i kontakt med Nielsen, men ingen der ønsker å kommentere analysen eller Bjørkøys påstander.

Rema-sjef Ole Robert Reitan avviser at Rema 1000 har havnet bakpå i prisstriden.

- Vi sjekker alle våre konkurrenters priser hver dag, og jeg har aldri sett tall som tyder på at Kiwi er i nærheten av å slå oss på pris, sier Rema-sjefen til DN.

Les også om butikkåpningen på Sokna.

Powered by Labrador CMS