Nyheter

Kiwi varsler søksmål mot ny kjede

Norgesgruppen synes den nye kjeden Lime Minipris ligner for mye på deres egen kjede Kiwi, og varsler søksmål hvis de ikke endrer navn og fargebruk, skriver Aftenposten.

Publisert Sist oppdatert

Kjeden Lime Minipris, som ble etablert i vår, teller ti butikker. Planen er å nå 30 før neste sommer. Dette synes ikke Norgesgruppen noe om, og varsler søksmål hvis ikke Lime endrer navn og fargebruk.

Begrunnelsen er bruk av frukten, fargen og ordet Minipris. I flere brev til den nye kjeden peker de på at grønnfargen er sentral for deres egen kjede Kiwi, og at denne fargen er sentral for Kiwi, skriver Aftenposten.

«Kiwi er i tillegg den eneste dagligvarekjeden i Norge som har tatt navnet sitt etter en relativt eksotisk frukt», skriver Norgesgruppens advokat i brev til Lime.

«Dersom vi ikke mottar noen tilbakemelding innen 14 dager fra dags dato vil vår klient vurdere å iverksette rettslige skritt uten ytterligere varsel», står det videre i brevet.

Administrerende direktør Sajjad Hussain i Lime har tidligere vært kjøpmann i Joker-systemet, og i brevet fra Norgesgruppens advokat refereres det til den tidligere tilknytningen, og at Hussain derfor har en særlig aktsomhets- og lojalitetsplikt i forhold til Norgesgruppens konsepter.

Powered by Labrador CMS