Nyheter

Kjedekamp har kuttet melkeprisene

Prisen på fettmager melk har falt med opptil 2 kroner i lavpriskjedene siden vinteren 2011. Samlet melkesalg synker fortsatt, men ekstra lettmelk øker.

Publisert Sist oppdatert

Selv før velstanden eksploderte i Norge var konsummelk en lite prisfølsom dagligvare, ifølge markedsanalyser. Men særlig lavpriskjedene bruker nå priskutt på fettmager melk i kampen om kundene, skriver Stavanger Aftenblad.

Da Kiwi-kjeden i mars 2011 fjernet momsen på nøkkelhullproduktene ekstra lettmelk og skummet melk, utløste det en priskrig på de to fettmagreste melketypene ekstra lettmelk og skummet melk. Det viser dokumentasjon Aftenbladet har fått fra Kiwi, Rema 1000, Coop Obs og Rimi. Priskrigen pågår fortsatt i det stille, skriver de.

Prisene på lettmelk og helmelk har fortsatt oppover parallelt med at den fettmagre melken er blitt billigere. Det er liten forskjell på Tine og Q-melk. Samtidig faller fortsatt det samlede forbruket av drikkemelk i Norge. Med ett viktig unntak: Omsetningen av ekstra lettmelk med et fettinnhold på 0,7 prosent (Tine) og 0,5 prosent (Q-meieriene) har økt. I 2010 tilsvarte forbruket av denne melkevarianten i snitt 13,8 liter per innbygger. I 2011 14,5 liter og i 2012 15,7 liter, ifølge Opplysningskontoret for meieriprodukter. Priskuttene på skummet melk er større enn på ekstra lettmelk. Samtidig fortsetter salget av skummet melk å falle.

Powered by Labrador CMS