Nyheter

Klare til streik

Tirsdag møtes LO og Samfo til mekling i lønnsoppgjøret. Om det ikke foreligger et resultat innen midnatt, går 1 400 ansatte i kooperasjonen ut i streik onsdag morgen, skriver HK-Nytt.

Publisert Sist oppdatert

Handel og Kontor forbereder medlemmene sine i Coop på streik. Konflikten kan bli en realitet om det ikke løser seg mellom LO og Samfo i mekling på tirsdag. Det store flertallet av dem som er omfattet av dette lønnsoppgjøret er HK-medlemmer.

10. april møttes LO og HK arbeidsgiverorganisasjonen Samfo til lønnsforhandlinger på vegne av de ansatte i kooperasjonen. Stikk i strid med vanlig kutyme, gikk ikke Samfo med på å gi den samme lønnsøkningen til de ansatte som Virke ga i forhandlingene med LO. Dermed så LO ingen annen utvei enn å bryte forhandlingene.

– Det var ikke noen vits i å fortsette forhandlingene når vi ikke fikk tilbud om samme lønnsutvikling for medlemmene i Samfo som vi fikk for medlemmene i Virke. Dette er ansatte i samme typer stillinger, de gjør samme jobben, sier forhandlingsleder Tor-Arne Solbakken til HK-Nytt.

HK-leder Sture Arntzen er klar til mekling:

– Vi går ikke ut av meklingslokalet uten identisk resultatet som med Virke. Ellers skal Samfo få den streiken de ber om, sier han til HK-Nytt.

Powered by Labrador CMS