Nyheter

Knallhard kundekamp

NÆRKAMP: Kampen om dagligvaremarkedet i Elnesvågen hardner til. Hele fire kjøpmenn slåss om kundene på det lille tettstedet i Møre og Romsdal. Rema 1000-kjøpmann Robert Westad, som har nesten halvparten av markedet, blir utfordret av tre kvinner fra sultne konkurrenter.

Publisert Sist oppdatert

Både kooperasjonen og Bunnpris flytter til høsten inn i nye butikklokaler og dobler salgsarealene. Kooperasjonen trekker seg ut av lavpriskampen, legger ned Coop Prix og satser i Elnesvågen med et nytt Coop Mega supermarked på 1 100 kvadratmeter. Målet er en omsetning på 60 millioner kroner innen to til tre år.

- Pris betyr ikke alt, det er utvalget som teller. Vi skal ha den beste butikken, helt klart. Med et supermarked vil vi skille oss ut i et lavprismarked, sier butikksjef Ulla Farstad til Handelsbladet FK. Megabutikken får blant annet en egen avdeling for lokalmat, i tillegg til store ferskvaredisker.

Ulla Farstad er i dag butikksjef på Prix. Den omsetter for 19 millioner kroner, og håpet er at så mye som mulig blir med over til Mega. I disse dager blir det ansatt 15 nye medarbeidere, og det er flere navn fra konkurrentene på søkerlisten.

- Det blir jo kjempetøft å dra igang en ny butikk, men det skal bli artig. Forbildet mitt er Mega i Molde, sier Ulla Farstad, som skal lede det nye supermarkedet.

Bunnpris

På den andre siden av veien bygger Bunnpris. Butikksjef May Bente N y l a n d b l i r med på flyttelasset når butikken i sentrum legges ned. Den nye Bunnprisbutikken blir på over 1 000 kvadratmeter, mer enn dobbelt så stor som dagens. Det skal satses enda mer på ferskvarer og mangfold.

- Jeg håper på 30 millioner kroner. I dag selger vi for 20, sier Nyland til Handelsbladet FK.

Kiwi tar Bølgen

Kjøpmann Nina Aandal leder Kiwi i Elnesvågen. Butikken holder til i kjøpesenteret Bølgen i sentrum. Kiwi nærmer seg 20 millioner kroner i omsetning, og ifølge kjøpmannen har veksten i år vært på opptil 40 prosent. Kjedeledelsen snakker mye og pent om kjøpmannen, og hvordan hun har tatt tak i det lokale markedet.

- Det blir en veldig spennende høst, men det behøver ikke bli negativt. Vi i Kiwi er noen rå konkurransemennesker. Kanskje kommer det enda flere folk inn til Elnesvågen, og det betyr nye muligheter, sier Nina Aandal til Handelsbladet FK.

Det bor bare 4 000 mennesker i Elnesvågen, og mange er dagpendlere til Molde der de blir fristet til handel. Samtidig er det ikke bare de tradisjonelle dagligvarebutikkene som frister kunder i Elnesvågen. Europris og Nille er begge på plass som utfordrere, spesielt på nonfood. Konkurransesituasjonen er med andre ord særdeles tøff på det lille tettstedet.

Markedsleder

Rema 1000-kjøpmann Robert Westad er markedsleder i Elnesvågen. Han selger mer enn dobbelt så mye som nærmeste konkurrent. I fjor hadde butikken en nettoomsetning på 52,1 millioner kroner, hvilket var butikkens hittil beste år. Westad lar seg ikke skremme av kundekrigen.

- Ikke et stygt ord om Mega, men det er jo fryktelig dyrt. Det vil heller ikke representere noe nytt, de fleste kjenner kjeden fra Molde. For meg betyr det som skjer lite; jeg merket det knapt da Kiwi kom, sier Robert Westad.

Også Rema 1000 planlegger å utvide. Planen er å ta over lokalene til nabobutikken. Skjer dét, øker butikken fra 620 til 1 000 kvadratmeter.

- Jeg nærmer meg taket for hva som er mulig å få ut av markedet her. Men jeg skal slåss for hver eneste kunde og hver eneste krone. Jeg kan ikke tenke meg annet enn at vi fortsatt blir størst, sier Robert Westad.

Powered by Labrador CMS