Nyheter

Kontinental høst

«I virkeligheten er ikke det som skal skje, annet enn det som skjer kontinuerlig i dagligvarebransjen.»

Publisert Sist oppdatert

Det blir en spesiell høst for norsk dagligvarebransje: Den høsten der de utenlandske kjedene rykker inn. Før 2004-regnskapene skal gjøres opp, kommer både Lidl og Champion til å ha entret det norske markedet.

Mediehverdagen er blitt en helt annen siden de første utenlandske kjedeprofilene inntok norske butikker. Da kjeder som Spar og Ica kom, reagerte ikke folk flest spesielt på at logoen først var brukt i andre land. Og ikke minst: Mediene gjorde ikke noe nummer ut av det.Siden den gang har dagligvarebransjen blitt et langt viktigere stoffområde for norske medier, og dermed blir det også mer blest om de nye kjedene som kommer. Det hadde det blitt også uten «Lidl-effekten», som har gitt den tyske ekstremlavpriskjedene full uttelling for en strategi som enkelt og greit består av de to ordene «Hold kjeft».

For de mange som får en Lidl eller en Champion som ny konkurrent, betyr ikke opprinnelsen noen verdens ting. En Lidl er en ny butikk som prøver å ta kunder fra de eksisterende. En Champion er en eksisterende butikk som omprofilerer seg for å prøve å øke markedsandelene.For den som skal drive en Lidl eller en Champion, vil bakgrunnen fra andre land være en potensiell styrke: Konseptet er testet og godkjent av millioner av kunder tidligere. Samtidig kan det lett bli en sovepute. Skal det lykkes, kan ikke en norsk Lidl- eller Champion-sjef gjøre akkurat som en kollega i Tyskland eller Frankrike. Alle butikker er lokale, og uansett hvor ensartet en kjede er, overlever ikke enkeltbutikken uten at staben hele tiden er klar over hvem som faktisk er kundene akkurat der.

Støyen rundt nyetableringene kommer til å være sterkere i høst enn ellers når det kommer nye kjeder. Det er slett ikke usannsynlig at disse to nykommerne får større innflytelse på markedet på litt lenger sikt enn det mange andre nykommere gjør. Men i virkeligheten er ikke det som skal skje, annet enn det som skjer kontinuerlig i dagligvarebransjen: Noen butikksjefer får anledning til å starte helt nye butikker, noen kjøpmenn og butikksjefer får utfolde seg med helt ny profil, og noen får en helt ny konkurrent å forholde seg til.Business as usual, med andre ord.

Powered by Labrador CMS