Nyheter

Kraft utvider mål for bærekraftig utvikling

Kraft Foods har oppgradert sine mål for bærekraftig utvikling. Innen 2015 skal selskapet blant annet redusere emballasjemengden med 50 000 tonn samt redusere transportstrekningene med 80 millioner kilometer.

Publisert Sist oppdatert

For perioden 2010-2015 har Kraft Foods lagt til transport og råvarer fra landbruket til de sine målbare mål. Det innebærer for eksempel at innen 2015 kommer alle selskapets kaffevaremerker til å være 100 prosent basert på kaffebønner som er dyrket på en bærekraftig måte.

– Vi lærer, forbedrer og ser utenfor våre fire vegger for å finne muligheter. Våre nye mål vil hjelpe oss til å oppnå mer, sier adm. direktør Krister Zackari for Kraft Foods Norden.

Med utgangspunkt i 2010, planlegger Kraft Foods ved utgangen av 2015 til å:

Øke andelen bærekraftig dyrkede råvarer fra landbruket med 25 prosentRedusere energiforbruket i fabrikkene med 15 prosentRedusere energirelaterte karbondioksidutslipp i fabrikkene med 15 prosentRedusere vannforbruket i fabrikkene med 15 prosentRedusere mengden avfall i fabrikkene med 15 prosentRedusere emballasjemengden med 50 000 tonnRedusere transportstrekningene med 80 millioner kilometer

Stor fremgang siden 2005

Kraft Foods har allerede gjort store fremskritt globalt når det gjelder å redusere energiforbruket, CO2-utslipp, vannforbruk, avfallsmengde, forbruk av emballasje og transport. Fra 2005 til 2010 er:

Energiforbruket redusert med 16 prosentCO2-utslippet redusert med 18 prosentVannforbruket har gått ned 30 prosentAvfallsmengden er minsket med 42 prosentEmballasjemengden er redusert med 100 000 tonn16 millioner kilometer i redusert transport

– I sjokoladefabrikken vår på Rodeløkka har bærekraftig utvikling har vært på agendaen i mange år. Et eksempel på det er at vi har økt bruken av fornybar energi i forbindelse med overgang til fjernvarme. Vi oppnådde også en stor reduksjon i energiforbruket da vi effektivisterte fabrikken ved å samle all produksjonen i en bygning. Det reduserte energibehovet med 25 prosent. Arbeidet fortsetter hele tiden. I dag jobber vi med å bytte til nye, og mer effektive kjølekompressorer, og om kort tid innstallerer vi et nytt vaskeanlegg for former og kasser som krever mindre energi, vann og oppvaskmiddel, sier Zackari.

Powered by Labrador CMS