Nyheter

Kraftig marinadeøkning

Norske forbrukere spiser stadig mer ferdigmarinert kjøtt. Bare i Gilde solgte de i mai og de to første ukene av juni, 27 tonn urtemarinert indrefilet av svin. Det er en økning på hele106 prosent målt mot samme periode i 2004. Også salget av marinert entre

Publisert Sist oppdatert

- Det er flere grunner til økningen for ferdigmarinert kjøtt. Forbrukernes villighet til å prøve nye smaker har økt. De ønsker også at tilberedningen skal være mer lettvint. De som tidligere marinerte selv, vil nå ha produktet klart til å legge på grillen, for marinering tar tid, sier marketingdirektør i Gilde, Ingunn Haugen Hegdal.

Markedsføringen av produktene skjer som en del av Gildes årlige sommerkampanje på grillprodukter. - De produkteksemplene vi bruker i kampanjen er i stadig større grad marinerte kjøttvarer, forteller Haugen Hegdal. Men etterspørselen øker også utenfor grillsesongen.

- Foreløpig er volumet noe lavt utenfor sesongen, men vi har gjort noen forsøk med det, og ser at interessen er økende, sier hun. De marinerte produktene spiser ikke i noen særlig grad av salget av andre kjøttvarer.

- I stedet for å grille en vanlig entrecôte, kjøper kundene en marinert variant. Det er bare foredlingsgraden som økes. Essensielt sett er det de samme produktene som tidligere, sier marketingdirektøren. Ingunn Haugen Hegdal mener det stadig er mer å hente innen kategorien.

- Jeg tror økningen på marinerte helårsprodukter kommer til å bli stor i fremtiden, sier hun.

Powered by Labrador CMS