Nyheter

Krever mer prisinformasjon fra leverandørene

De største matleverandørene måtte forklare de høye prisene for matminister Sylvi Listhaug torsdag. – Vi skal bidra med ytterligere informasjon til statsråden. Hun er oppriktig bekymret for hvorfor maten er så mye dyrere i Norge enn i andre land, sier Orkla-sjef Peter Ruzicka til Aftenposten.

Publisert Sist oppdatert

Orkla var en av fem leverandører som torsdag måtte inn på teppet hos landbruks- og matminister Sylvi Listhaug (Frp) for å forklare det største prishoppet for en enkeltmåned på over 30 år, og de generelt høye matprisene i Norge.

Etter møtene sa Listhaug til Aftenposten at hun ville snakke mer om problemstillingen fremover. – Tollvern er bare ett grep. Vi skal komme tilbake til det og snakke mer om økt konkurranse i dagligvarehandelen, sier Listhaug.

Orkla mener svaret Listhaug søker er komplisert. – Vi snakket generelt om vår kostnadsutvikling og hvordan vi jobber for å kutte kostnade. Dette er et komplisert bilde. Å trekke konklusjonen på bakgrunn av en måling fra en måned til en annen, gir ikke et helhetlig svar, sier Ruzicka.

Powered by Labrador CMS