Nyheter

KrF sier nei til ny tollgrense for netthandel

Finanskomiteleder Hans Olav Syversen (bildet) fra KrF sier i Dagens Næringsliv nei til høyere grense for toll- og momsfritak for netthandel i 2015. Det gjør at regjeringens omstridte forslag trolig ryker, melder Virke.

Publisert Sist oppdatert

Virke reagerte sterkt på at grensen for momsfri netthandel med utlandet ble foreslått hevet fra 200 til 500 kroner i forslaget til statsbudsjett for 2015, og de har brukt mye ressurser på lobbyarbeid for saken. Nå kan det se ut som at de har lykkes.

– Konsekvensene er altfor dårlig utredet. Vi må vite mer om ha dette betyr både for bedriftene og for statens inntekter. Derfor må saken utsettes til vi får bedre kunnskapsgrunnlag, sier leder av finanskomiteen Hans Olav Syversen til Dagens Næringsliv. Han vil ha forslaget «skutt ut og kanskje skrinlagt».

– Det er gode nyheter for norsk næringsliv at Stortinget lytter til Virke og en samlet varehandelsektors råd om å reversere Regjeringens forslag om å heve grensa for momsfri import til 500 kroner sier, Virke-direktør Vibeke Hammer Madsen i en melding fra organisasjonen.

– På bakgrunn av vår detaljerte kjennskap til norsk netthandel og dype kunnskap om norsk faghandel har Virke og handelssektoren vist hvordan forslaget over natten vil endre rammevilkårene for norsk handel. Regjeringen har ikke utredet konsekvensene før de sendte saken til Stortinget. Jeg vil derfor gi tydelig honnør til KrF for at de har lyttet til fakta og konsekvenser og nå vil stoppe saken, sier administrerende direktør Vibeke Hammer Madsen i Virke, og legger til at hun har sterke forventinger om at Venstre vil følge KrF i denne saken.

Powered by Labrador CMS