Nyheter

Kritiserer Cola-kampanje

I en kampanje minner Coop i Trondheim kundene sine på at de må huske å kjøpe Coca-Cola til maten. Det liker ikke Helsedirektoratet.

Publisert Sist oppdatert

Sektorsjef Jonny Sand i Trondos sier at han kan se det uheldige i denne kampanjen i forhold til helse. – Det kan komme uheldig ut. Men det synes jeg Coca Cola må svare for. Samtidig er dette et helt ordinært produkt på lik linje med andre ting vi har i butikken. I løpet av et år kjører vi kampanjer på mange produkter, og vi kan ikke unnlate å markedsføre noen produkter fordi om de eventuelt skulle være usunne i større mengder, sier Sand til Adresseavisen.

Helsedirektoratet er negative. – Dette er ikke i tråd med våre anbefalinger. Vår anbefaling går på å redusere inntak av brus og andre sukkerholdige drikker, kommenterer avdelingsdirektør Henriette Øien i Helsedirektoratet.

Professor i mat- og ernæringsvitenskap ved Universitetet i Stavanger, Wenche Frølich, reagerer også negativt på kampanjen. – Dette bidrar til å øke inntaket av sukker. Jeg synes man skal drikke vann til maten. Jeg synes ikke Cola er noen måltidsdrikke. Det utfyller ikke maten ernæringsmessig, sier Frølich.

Kommunikasjonsdirektør Stein Rømmerud i Coca Cola opplyser at plakatene er standardplakater de bruker jevnlig i dagligvarebutikker over hele landet. – Dette gjør vi for å minne kundene om å kjøpe drikke til maten. Det er ikke en del av en spesiell kampanje, sier Rømmerud.

Powered by Labrador CMS