Nyheter
Legger ned 20 butikker
Reitan Servicehandel samler kjedemakten i et nytt selskap og kvitter seg samtidig med 20 ulønnsomme butikker i Narvesen og 7-Eleven. Magnus Reitan ønsker å komme nærmere driften i milliardselskapet.
- Det å drive med ulønnsomme butikker når man driver kjededrift, tapper organisasjonen for krefter og det går ut over hele laget. Derfor legger vi ned et 20-talls butikker i Narvesen og 7-Eleven som ikke tjener penger. Vi har vært tålmodige lenge nok. Nå skal vi ha fullt fokus på kjededrift der både kjøpmenn og vi skal tjene penger, sier Magnus Reitan til Handelsbladet FK.
NYTT SELSKAP
Som en del av ryddesjauen samles Narvesen, 7-Eleven og Yx-butikkene på bensinstasjonene i et nytt selskap. Det nye selskapet, som ledes av Magnus Reitan, får ansvar for driften av alle de tre kjedene. Samordningen skal kutte kostnader og gjøre det lettere å oppdage nye muligheter på tvers av kjedegrensene. I Sverige er det allerede etablert en slik modell.
I forbindelse med omorganiseringen blir det etablert åtte nye regioner som skal ha nærhet til kjedene og markedet. Fra hovedbasen i Oslo skal Pål Kristensen lede salgsvirksomheten, og det blir egne folk i ledelsen som bare skal arbeide med nyetableringer (Lars Petter Christensen) og etableringer (Egil Rannekleiv). Sjefen, det er Magnus Reitan.
- Jeg kommer mye nærmere driften og den operative virksomheten. Omorganiseringen gjør at tre ledd mellom meg og kjøpmennene blir borte, og heldigvis for det. Vi kaller oss et servicekontor for kjedene, bare navnet «hovedkontor» betyr kostnader og avstand. Det er et fyord, sier Magnus Reitan.
EUROPAS STØRSTE
Fra sitt hjørnekontor i syvende etasje trekker Magnus Reitan i trådene i Reitan Servicehandel. Som en del av kuttearbeidet har han likegodt kvittet seg med et fornavn. I fjor omsatte butikkene i servicehandelen for 8,2 milliarder kroner (inkludert Spaceworld som solgte for 460 millioner kroner).
I år blir det påfyll av 2,8 milliarder kroner i ny butikkomsetning fra stasjonsbutikkene etter oppkjøpet av Hydro Texaco-stasjonene. 1,7 av milliardene kommer fra de norske stasjonsbutikkene, resten fra Danmark. I tillegg kommer salget av drivstoff.
Arbeidet med den nye, oppkjøpte porteføljen av stasjonsbutikker gjør at ambisjonen om å vokse ut av Norden er lagt på is.
- Hvis det ikke skulle dukke opp noe, da. Vi har fortsatt som mål at vi skal bli Europas største og mest lønnsomme innenfor servicehandel, det skal vi klare, sier Reitan.
RYDDESJAUEN KOSTER
Målet til servicehandelen er et driftsoverskudd på fem prosent av omsetningen. Med dagens portefølje betyr det et driftsoverskudd på 525 millioner kroner. Men ryddesjauen med nedleggelse og investering i den nye stasjonsbutikkporteføljen koster. Det gjør også bortfallet av inntekter når spilleautomatene forsvinner fra kioskene. Magnus Reitan anslår at automatbortfallet vil koste om lag 100 millioner kroner.
Mer kjedekjør, nye produkter og innovasjon er bufferen for fremtiden.
- Det produktet vi tjener mest penger på om fem år, selger vi ikke dag. Så fort går utviklingen. Den som ikke følger med, har tapt, sier Reitan til Handelsbladet FK.