Nyheter

Lidl'ig tøff konkurranse

ÅLESUND: Remakjøpmann Tore Havnegjerde er nærmeste dagligvarenabo til Lidl i Ålesund. Et salg på 55 millioner kroner tyder på at han takler konkurransen godt. - Steike artig, sier kjøpmannen til Handelsbladet FK.

Publisert Sist oppdatert

Butikken i Nedre Strandgate i Ålesund er nabo til en av de første og største Lidl-butikkene i landet. Men naboskapet til tross, Rema 1000-butikken har faktisk bare økt salget de siste årene.

- Jeg vet jo ikke hvordan veksten ville vært dersom Lidl ikke var her, men det tenker jeg ikke så mye på. Jeg aner ikke hvor mye Lidl selger, og ikke har jeg gjort noe for å finne det ut, heller. Jeg driver butikken min så godt jeg kan, så får andre drive med sitt, sier kjøpmann Tore Havnegjerde.

STOR MARKEDSANDEL

I fjor, da Svein Løvik var kjøpmann i butikken, ble det 55,28 mil lioner kroner i nettoomsetning. Det var bare noen få salg unna Rema 1000-butikken ute på Moa. Med 55,5 millioner kroner i omsetning, er den størst av kjedens fem butikker i Ålesund. Rema har også to butikker i nabokommunene Giske og Sula, og samlet fikk butikklaget i og rundt Ålesund en nettoomsetning på 291,6 millioner kroner i fjor. Det gjør at lokallaget til Reitan har en betydelig større markedsandel enn kjeden har på landsbasis.

DOBBELT AV ALT

Tore Havnegjerde skulle etter planen drive familiens lille tekstilfabrikk, Tekstil-Band, videre. Men etter en runde med kostnadskutt og omlegging hoppet han av og ble kjøpmann i stedet. Nå er det kona som driver fabrikken i Langevåg, på den andre siden av fjorden. Fabrikken er underleør til møbelindustrien.

- Jeg drev først Rema 1000-butikken hjemme i Langevåg i ett år og ni måneder. Så ble jeg fristet til en større butikk, leste annonsen, søkte og fikk jobben. Siden nyttår har jeg vært her. Butikken har dobbelt så stor omsetning, så det er en stor overgang. Det er dobbelt så mye av alt, men så er det også dobbelt så moro, smiler kjøpmannen.

IKKE ENKELT

Han tar en telefon til Tine som har levert for lite helmelk, og som lover å svippe innom med en ekstra forsyning. En ansatt er innom kontoret for å levere noen papirer.

- Det ser veldig enkelt ut å drive butikk, men du steike hvor mye du må holde på med. Det er mye som skal klaffe, men det er steike artig. Jeg har vært heldig, for jeg har overtatt flinke ansatte som har tatt godt imot meg. Og butikken har en solid plass i markedet, sier Tore Havnegjerde.

Butikken har 11 ansatte, og som i de fleste dagligvarebutikker: De fleste gjør det meste.

På fritiden er kjøpmannen trener for guttelaget i fotball hjemme i Langevåg.

- Det går greit å pendle til butikken i Ålesund. Jeg sykler ned til kaien og tar med meg sykkelen på hurtigbåten inn til byen. Så sykler jeg til butikken. Det er en fin start og slutt på dagen.

Powered by Labrador CMS