Nyheter

Listhaug vil gå nye runder med kjedene

Etter møtet med leverandørindustrien retter landbruksminister Sylvi Listhaug (Frp) på nytt blikket mot dagligvarebransjen, skriver E24.

Publisert Sist oppdatert

– Vi har konkrete eksempler på at prisøkningen i butikkene er større enn det har vært grunnlag for. Dagens møter har bidratt til at jeg har nye spørsmål til dagligvarekjedene, sier Listhaug til NTB.

Landbruksministeren har blant annet merket seg uttalelsene fra Kiwi-sjefen i Aftenposten om at de hadde en høy avanse i sommer. – Det er interessant at Kiwi er så tydelige og innrømmer at prisene er presset opp. Tall SSB viser at de neppe er alene om dette, sier Listhaug.

Hva slags oppfølgingsspørsmål hun har til dagligvarekjedene holder hun i øyeblikket for seg selv, men hun letter litt på sløret.

– Prisene på egg økte med 7,5 prosent. I dag kom det fram at leverandørene bare står for 4 prosent av denne økningen, sier hun.

Statsråden viser også til en prisundersøkelse departementet selv har foretatt på Nordby i Sverige. Den viser store prisforskjeller mellom et utvalg tollfrie varer, noe Listhaug mener umulig kan forklares uten å se hen til avansen til importører, matkjeder og produsenter.

Powered by Labrador CMS