Nyheter

Litt dyrere tobakk og alkohol

Det legges ikke opp til store avgiftshopp i for tobakk og alkohol i årets statsbudsjett. Men Vin- og brennevinleverandørenes forening er kritiske.

Publisert Sist oppdatert

I den rødgrønne regjeringens siste statsbudsjett, som ble lagt frem klokken 10 i formiddag, har man lagt seg på en moderat linje når det gjelder økning i tobakks- og alkoholavgiftene.

For butikkøl, uansett alkoholinnhold, legges det opp til en økning på 1,6 prosent. For sigaretter og rulletobakk plusses det på 1,7 prosent, mens snus får størst avgiftsøkning med 2,2 prosent.

– Å øke de norske alkoholavgiftene, sender i praksis nordmenn over grensen og gjør grensehandel og smugling mer fristende, sier generalsekretær Ingunn Jordheim i Vin- og brennevinleverandørenes forening (VBF).

– Regjeringen foreslår å øke avgiftene med 1,6 prosent. Selv om økningen kan synes liten, er effekten at avstanden mellom svenske og norske vin- og brennevinspriser vil øke, selv når Sverige også øker sine avgifter noe fra nyttår. Dette skjer i en tid da salget på Vinmonopolet flater ut, og særlig brennevin har negativ salgsutvikling. Dette bryter med allmenn norsk alkoholpolitikk. Omsetningen sendes ut av Norge, og Vinmonopolet svekkes sakte og sikkert, sier Jordheim.

VBF oppfordrer den kommende Solberg-regjeringen til å gjøre som Bondevik-regjeringen gjorde i 2002 og 2003. Da ble avgiftene på brennevin redusert med 23 prosent. Effekten var ifølge VBF et fall i grensehandelen, økt handel på Vinmonopolet og at Tollvesenets beslag av smuglersprit falt med 83 prosent.

– Norge ligger på Europatoppen når det gjelder alkoholavgifter. Nordmenn trenger ikke flere oppfordringer til å handle utenlands. Alkoholprisene har en viktig lokkeeffekt som gjerne initierer annen grensehandel. Totalt medfører dette både tap av norske arbeidsplasser og skatteinntekter. Hver milliard tilsvarer 1 000 arbeidsplasser i norsk handel. Å harmonisere alkoholavgiftene er derfor en håndsrekning til norsk næringsliv generelt, sier Jordheim i en pressemelding.

Powered by Labrador CMS