Nyheter

Lokalmat til hele landet

TRONDHEIM: 2007 blir et nytt rekordår for Matgrossisten Midt-Norge i Trondheim. Selskapet er i ferd med å ekspandere til nye byer og dagligvarebutikker.

Publisert Sist oppdatert

Matgrossisten Midt-Norge har gitt hylleplass til 20 lokale gårdsmatprodusenter i Midt-Norge, og nå er selskapet i ferd med å kartlegge markedet i Rogaland. Som et ledd i planen har selskapet har kjøpt 51 prosent av aksjene i Matgrossisten Vest i Stavanger. Etter det Handelsbladet FK erfarer, forhandles det nå om nye oppkjøp og etableringer, blant annet i Oslo.

- Vi har ambisjoner om å ekspandere til andre deler av landet. Gårdsmat og lokalmat er i vekst, og vi har vist i Midt-Norge at vi har et konsept som virker. Vi har fått signaler om at markedet gjerne ser at vi gjør det samme andre steder, sier daglig leder Arve Mattson.

I fjor omsatte Matgrossisten Midt-Norge for 108,7 millioner kroner, og 2007 blir et nytt rekordår. 70 prosent av omsetningen kommer fra lokale matprodusenter og gårdsmat. I disse dager er også logoen fornyet, som en del av vekststrategien.

- Slik det ser ut nå, får vi en 2007-omsetning på 130 millioner kroner, sier Arve Mattson.

OPPTUR

Arve Mattson hadde arbeidet i 27 år i Telenor da han og broren Ove, sammen med Robert Sivertsen, startet opp i matbransjen i 1996. Det første forsøket gikk ikke så bra, men i 1999 ble Matgrossisten Midt-Norge etablert. Det har vært en lang opptur.

- Det var et hull i markedet, det var vår mulighet. De store, etablerte grossistene var eid av kjedene og hadde en organisasjon som var lite tilpasset små lokale produsenter. Vi etablerte oss som en kjedenøytral grossist, sier Mattson.

MER COOP

I mars 2005 fikk selskapet en avtale med Coop om å overta deler av distribusjonen av lokale produkter til dagligvarebutikkene i Midt-Norge. Det startet med Mega og Obs, men nå skal både Prix og Marked rydde hylleplass for flere lokale produkter.

Også andre kjeder har gitt plass for lokalmat. Ica Maxi på Levanger er en av butikkene som har satset mest, og som eksponerer produktene best.

- Så langt er det tre Ica Maxi-butikker i andre deler av landet som vil ha den samme eksponeringen som i Levanger. Det viser at det er muligheter. Jeg opplever at alle dagligvarekjedene er interessert i mer lokal mat, men det er ikke alle leverandørene som er klare for markedet. Vi har et prosjekt sammen med Innovasjon Norge der vi kartlegger dette markedet, sier Mattson.

DOMSTEIN

I fjor kom det børsnoterte fiskerikonsernet Domstein inn på eiersiden med 50,16 prosent. Domstein har kjøpt seg inn i seks grossister for å bygge opp distribusjon av fersk fisk, og for å betjene landsdekkende kunder.

- Vi har fått mer fisk etter at Domstein kom inn på eiersiden, men vi er ingen fiskegrossist. Vi er en matgrossist, som også distribuerer fisk, sier Mattson.

Den tidligere Prior-sjefen Svein Lyngnes, som nå arbeider for Domstein, er styreleder i Matgrossisten Midt-Norge.

- Dere eier 20 prosent av aksjene i kjøttbedriften Eidsmo, er ikke det i strid med strategien?

- Det var en redningsoperasjon for å sikre at bedriften klarte seg videre. Aksjene er til salgs, for vi ønsker ikke å eie hos noen leverandør, sier Arve Mattson.

Powered by Labrador CMS