Nyheter

Lykke: Liten tro på søndag

BARE SENTRUM: Søndagshandelens fremste pionér i kjede-Norge, Trond Lykke, har liten tro på søndagsåpne butikker. I hvert fall utenfor bykjernene i de aller største byene i landet.

Publisert Sist oppdatert

- Søndag er en dyr dag å holde åpent på. I hvert fall hvis man skal holde de samme prisene som resten av uken, og det har jo vi, sier Bunnpris-senior Trond Lykke.

Det er først og fremst i Oslo at Bunnpris har butikker som er åpne sju dager i uken. - I Oslo selger vi 25 prosent av ukesomsetningen på søndag. Samtidig er vi avhengige av god omsetning resten av uken. Grunnen til at vi har åpent på søndag i Oslo, er jo at da ser folk at butikkene er ålreite og at de ikke trenger å gå så langt for å handle resten av uken, heller.

Dermed mener han at søndagsbutikker først og fremst er aktuelle i de mest tettbygde strøkene. Som han sier det: De stedene der folk ikke tør å kjøre til butikken på en søndag fordi de er redde for å miste parkeringsplassen. Det betyr sentrum av Oslo, Bergen,Tromsø og Stavanger.

- Vi må huske på at lønnskostnadene er ganske formidable på søndag. Problemet er å skaffe folk. Men det er generelt i Norge.

Trond Lykke har ikke tro på sømdagsåpne dagligvarebutikker på steder som Jeløya og Elverum, der Easy24 satser. - Da må det være som ren service, sier han, og levner heller ikke konkurrenter som Joker By eller bensinstasjonene så store sjanser. - De faller gjenom på prisen, mener Lykke.

Powered by Labrador CMS