Nyheter
Må øke importen av potet
Vanligvis er rundt 10 prosent av potetene Bama distribuerer til norske butikker, importert fra utlandet. Det blir mer i år.
Deler av den norske potethøsten har druknet i år. Nå må Bama starte importen tidligere.
– Når det nå høstes mindre norske poteter enn vanlig, spiser vi raskere opp lageret som skulle holdt til langt ut i neste år. Nå må vi sannsynligvis øke importen allerede etter jul for å holde tritt med etterspørselen, sier produktsjef Espen Gultvedt i Bama.
Potetinnhøstingen pågår for fullt i disse dager og fortsetter til litt ut i oktober. Et usikkerhetsmoment er lagringsevnen til poteter som har fått mye vann. Mange produsenter har også vanskeligheter med å få potetene på grunn av alt vannet på jordene.
– Vi kommer til å kjøpe inn fra Finland, Danmark og kanskje England. I disse landene dyrker noenlunde samme poteter som hos oss, sier Gultvedt.
Løk- og gulrotprodusenter har de samme problemene.
– Det er spesielt ille i år. Jeg har ikke sett lignende i mine rundt 20 år i Bama, sier Gultvedt.