Nyheter
Markedsmakten i 2012 avslørt
Norgesgruppen har forsterket posisjonen som landets største dagligvarekonsern, Rema 1000 nærmer seg Coop, som fortsatt taper andeler, og Ica Norge har aldri hatt en så lav markedsandel. Det er kortversjonen av Nielsen-målingene for 2012 som VG offentliggjorde lørdag.
Ledelsen i Nielsen ble trolig litt overrasket da de leste VGs lørdagsutgave. Uten å gjøre det store poenget av det har VG, trolig med kjedene som kilde, oppgitt Nielsens markedsandeler for 2012. Det er opplysninger som er forbeholdt Dagligvarerapporten fra Nielsen som blir offentliggjort i mars. Derfor blir det trolig et lite oppvaskmøte etter VGs artikkel.
Her er markedsandelene for 2012, ifølge VGs lekkasje:
Norgesgruppen: 38,3 prosent, opp 0,9 prosentpoeng
Coop: 23,0 prosent, ned 0,4 prosentpoeng
Rema 1000: 22,1 prosent, opp 0,8 prosent
Ica Norge: 12,7 prosent, ned 1,4 prosentpoeng
Bunnpris: 3,8 prosent, uendret
VG har også laget en oversikt over markedsandelsutvikling de siste 14 årene. Det er en oversikt som viser de til dels dramatiske endringene. Rema 1000 er den store vinneren, og Ica Norge er den store taperen. I 1995 var markedsandelen til Ica Norge 27,7 prosent, og året etter nådde den et rekordnivå på 28,6 prosent, anført av Rimi som var Norges største lavpriskjede. Rema 1000 hadde en markedsandel på 11,8 prosent i 1995, og siden har Reitans lavpriskjede økt frem til dagens posisjon som landets største dagligvarekjede. 2012 målingen betyr at kjøpmennene nærmer seg en Las Vegas-tur, slik Reitan har lovet når Rema 1000 passerer kooperasjonen.
Coop hadde en markedsandel på 24,9 prosent i 1995 og kooperatørene har hatt så utslag gjennom årene. All time high var i 1997 da andelen var 25,2 prosent, Norgesgruppen hadde en markedsandel på 32,7 prosent i 1995.