Nyheter
Matglede og piratshow
«Olga, du må drive Tusenfryd eller et stort kjøpesenter», sa mannen min da han hørte at det første jeg skulle gjøre når jeg landet i Bergen var å kjøpe piratkostyme og kle meg ut til sushishowet mitt på Ica Nordås.
Av alle kundene i butikken, er barna mine beste og mest trofaste venner. Jeg kjenner de fleste av mine «små kunder», og har et veldig nær forhold til mange av dem. Det er selvfølgelig ikke noe nytt for alle som kjenner meg at jeg har vært både «Pippi», «Kylling» og «Santa Lucia» for barna i de tre butikkene jeg har vært butikksjef i de siste fire årene.
Jeg har alltid gjort det jeg kunne for å skape eventyr for de små kundene når de er på handletur med foreldrene. Idéen om å kle oss ut som pirater, og gjøre sushishowet til et «matgledeteater», kom fra ferskvaresjef Amarius på Ica i Kongsberg, som ble min fantastiske medspiller denne dagen. Ryktet om piratsushishowet spredde seg raskt, og etter en time hadde vi masse publikum, fra 3-åringer til mammaer, papper og besteforeldre. Alle vil være med å lage sushi med pirater. Mange spurte om vi skulle være dere neste dag, også, for da ville de komme tilbake og handle i fred mens barna var opptatt med pirat- ene. Vi kikket på hverandre og svarte ja, selv om vi hadde helt andre planer for underholdningen i butikken den dagen. Den andre piratshowdagen tok helt av. Stemningen var på topp og det var nesten ingen som gikk forbi oss uten at de måtte ta på seg forkle og hansker og lage sushi.
Dag tre av showene mine er en historie for seg selv, den skal jeg fortelle om i min neste spalte.
Men da jeg satte meg på flyet hjemover etter noen fantastiske matglededager, opplevde jeg noe helt spesielt. Jeg satt i flyet og ventet på at det skulle ta av, og alle ventet på to passasjerer som manglet, som skulle sitte ved siden av meg. Jeg kunne ikke tro mine egne øyne da de to dukket opp, mor og datter som hadde deltatt på piratshowet. Øyeblikkelig skrek jenta så alle passasjerene hørte det: «Mamma, det er piratdamen fra Ica!» Alle smilte og jenta begynte å spørre hvor det hadde blitt av den andre piraten, om vi var gift og om når vi kom tilbake til butikk-en. Jeg fikk tårer i øynene av glede da hun ga meg en klem, og hun endte opp med å sitte på fanget mitt under hele flyturen. Dette må være en av de nydeligste flyturene jeg har hatt. Tidligere har jeg hatt skikkelig flyskrekk, men denne gangen ble jeg «friskmeldt», takket være den lille, søte jenta.
Og på vei ut av flyet ønsket alle piratdamen fra Ica en god helg!
Nå gleder jeg meg masse til neste piratshow. Ja, for Olga og Amarius er tilbake 25. mai på Ica Frogner. Da blir det eventyr for alle mine gjester!
Jeg kommer til å savne Bergen og vil takke de som sendte meg dit fordi det startet et nytt eventyr i livet mitt!
Olga :-)