Eier Olav Lie Nilsen overtok Thorbjørnrud hotell i 2008 og har utviklet hotellet til å ha en solid mat- og drikkeprofil med eget ysteri.

Nyheter

Mathotell kåret til Årets lokalmatgründer

Thorbjørnrud hotell og ysteri har forvandlet et nedslitt småbruk til et mønsterbruk, og har vist et utrettelig pågangsmot for norsk landbruk og matproduksjon.

Publisert Sist oppdatert

Nå er hoteller kåret til årets lokalmatgründer.

– Vinneren har på en innovativ måte klart å etablere et eget ysteri i et hotellbygg og samtidig gjøre nytte av råstoff fra egen gård, sier juryleder Hilde Charlotte Solheim i en pressemelding.

Årets lokalmatgründer er et samarbeid mellom Hanen , Nationen og Norgesgruppen, hvor man ønsker å løfte fram all den spennende lokale maten og drikken som har vokst fram de siste årene og ikke minst menneskene bak.

– Vi har gründeren i fokus og legger vekt på evnen til å være nyskapende, men også være kommersiell. Prisen skal være med å hedre flinke aktører i en næring i vekst som har gitt et økt matmangfold og flere unike opplevelser over hele Norge, sier Bernt Bucher Johannessen, daglig leder i Hanen.

Årets konkurranse fikk over 80 bidrag fra hele landet. Juryen valgte ut seks finalister blant disse. Disse er Frukt- og siderruta i Ulvik, Matkassen Rågo, Terrior Røros , Wangensten as, Sæterstad gård og Thorbjørnrud hotell og ysteri.

Alle finalistene er blitt presentert i Nationen gjennom sommeren. Utvelgelsen av vinneren har skjedd via en nettavstemning på nettsidene til Nationen og ved sms-stemmer. På bakgrunn av avstemningen, hvor en kandidat utpekte seg, har juryen valgt en vinner.

Juryens begrunnelse sier blant annet:

Eier Olav Lie Nilsen (OLN) er en visjonær og aktiv gründer. Han overtok Thorbjørnrud hotell i 2008 og har utviklet hotellet til å ha en solid mat- og drikkeprofil. Han har vist et utrettelig pågangsmot for norsk landbruk og matproduksjon og har vist dette i praksis gjennom blant annet kjøpet av det nedslitte småbruket Øvre Kjekshus noen kilometer fra hotellet. Småbruket er forvandlet til et mønsterbruk som forsyner hotell med kjøtt og melk i form av ost. Ostene blir laget i et eget ysteri etablert inne på hotellet i den gamle badeavdelingen. Bare en ekte gründer som liker hardt arbeid ville gjort det på denne måten. Ostene serveres ikke bare på eget hotell med selges også på via et mangfold av kanaler som Bondens marked i Oslo, Matcompaniet som har fokus på Horeca-markedet og til og med den ostebaserte nettbutikken Premium Gourmet. Olav har også uttalt at dagligvare vil være en naturlig salgskanal.

Powered by Labrador CMS