Nyheter

Mattilsynet i økonomisk knipe

Mattilsynet kan stå overfor store omorganiseringer, grunnet pengemangel. Men foreløpig er ingen ting avgjort. I første omgang skal virksomheten saumfares.

Publisert Sist oppdatert

Det opplyste adm. direktør Joakim Lystad i Mattilsynet under representantskapsmøtet til NTL Mattilsynet. Han tror at Mattilsynet må nedbemanne, men det skal skje ved naturlig avgang.

– Landbruks- og matdepartementet krever økt produksjon uten at det kommer mer penger. Når vi har den budsjettsituasjonen vi har, må vi gå grundig gjennom virksomheten, sier Lystad.

Mattilsynet er organisert i tre nivåer. Det er politisk bestemt at antallet nivåer og kontorsteder skal ligge fast. Men Lystad mener likevel det er viktig å diskutere antallet forvaltningsnivåer, når de nå har fått tillatelse fra departementet til å skissere endringer, skriver Tjenestemannsbladet.

– Jeg vet ikke foreløpig om det er lurt å gjøre noe med nivåene, men de må gjennomgås, sier Lystad.

En rådgivende gruppe, som skal saumfare organisasjonen, er nedsatt. Denne gruppaen skal være ferdig med jobben i august. Så vil saken bli sendt ut på bred høring til høsten. – Departementet vil få saken før jul. Den vil så bli behandlet av Stortinget våren 2011, og eventuelle omorganiseringer vil iverksettes i 2012, sier Lystad.

Powered by Labrador CMS