For å lese denne saken må du være abonnent

Dagligvarehandelen - nye saker på nett hver dag og 24 papiraviser i året. Alle abonnement gir tilgang til alle artikler og e-utgaven. For å få papirutgaven, velg totalabonnement. Vi har disse tilbudene:

Dagligvarehandelen
Totalabonnement
12 mnd

4275,-

KJØP

Dagligvarehandelen
Digitalabonnement
12 mnd

3150,-

KJØP

McDonald's satser stort i Kina, dobler nesten antallet spisesteder på fem år. Foto: Gene J. Puskar/AP/NTB scanpix

KBS

McDonald's skal nesten doble antallet spisesteder i Kina

Hurtigmatgiganten McDonald's har planer om en formidabel økning av antallet salgssteder i Kina i løpet av de neste fem år.

Publisert Sist oppdatert
(NTB-AFP): McDonald's, som har hovedsete i Illinois, opplever synkende salg i USA og til dels store europeiske land og satser dermed sterkere i andre markeder. Planene for Kina går ut på at dagens 2.500 utsalg skal suppleres med 2.000 nye.

Strategien går ut på å etablere McDonald's i de tredje og fjerde største byene rundt om i provinsene. Selskapet ser for seg at 45 prosent av utsalgsstedene vil ligger her om noen år. Hele 75 prosent av utsalgene vil tilby hjemkjøring.

– Kina vil bli det største markedet for McDonald's etter USA, sier konsernsjef Steve Easterbrook.

McDonald's har inngått en partnerskapsavtale med det kinesiske statsstyrte konglomeratet CITIC.

Hovedkonkurrenten i Kina er markedsleder KFC, Kentucky Fried Chicken.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS