Nyheter

Mener Voss villeder om vann

Mattilsynet mener Voss-vannet ikke er så eksklusivt som produsenten hevder – og at Voss Production villeder kundene med merkelapper som «artesisk».

Publisert Sist oppdatert

Agderposten har fått tilgang til en rapport med varsel om vedtak fra Mattilsynet i Aust-Agder. Der pålegges Voss Production å fjerne den eksklusive merkingen «artesian» – eller artesisk – på selskapets sylinderformede vannflasker. Fristen er satt til 2. juni 2014.

I fagmiljøet i Norge er det vedtatt at en artesisk kilde inneholder noe av det reneste drikkevannet som finnes. Dette fordi vannet, som er filtrert over lang tid, står under trykk – og dermed strømmer opp av seg selv når man borer seg ned til det. Det gjør, ifølge Mattilsynet i Aust-Agder, ikke vannet fra Voss Water i Iveland.

Styremedlem Rune Fløgstad i Voss of Norway, morselskapet bak Voss Productions svarer slik:

– Vi bestrider at vannet ikke er artesisk. Det er det, i henhold til den definisjonen som er tatt i bruk i amerikansk lovgivning. På dette punktet forholder vi oss til lovgivningen i USA.

Mattilsynet har også fått samme tilbakemelding, og behandling av saken er ikke endelig avsluttet. – Vi har ikke avgjort hvorvidt det blir et endelig vedtak i saken eller ikke, sier saksbehandler Anne Dorte Halberg i Mattilsynet til Agderposten.

Powered by Labrador CMS