Nyheter

Mer diesel, mindre bensin

Salget av autodiesel økte med 6,1 prosent og salget av bilbensin gikk ned med 6,4 prosent i oktober i år sammenliknet med 2011. Prisen har økt med rundt en krone literen fra i fjor.

Publisert Sist oppdatert

Det totale salget av petroleumsprodukter var 869 millioner liter i oktober 2012, melder Statistisk Sentralbyrå. Det er en økning på 3,5 prosent sammenliknet med i oktober i fjor. Salget av autodiesel og bilbensin var 446 millioner liter i oktober, en total økning på 2,5 prosent fra 2011.

Det ble solgt 331 millioner liter autodiesel i oktober i år, en økning på 19 millioner liter, eller 6,1 prosent, fra i fjor. Salget av autodiesel stod alene for 38 prosent av det totale salget. I oktober i år kosta en liter autodiesel i gjennomsnitt 13,21 kroner, 19 øre mer enn i oktober i fjor. Det totale salget av bilbensin lå på 115 millioner liter, en reduksjon på rundt 8 millioner liter, eller 6,4 prosent, fra året før. I oktober i år kostet en liter 95 oktan blyfri bensin i gjennomsnitt 14,85 kroner, en økning på 90 øre sammenliknet med oktober 2011. En liter med 98 oktan blyfri bensin kostet 15,52 kroner i gjennomsnitt, en økning på 1,08 kroner.

Powered by Labrador CMS