Nyheter

Mer hemningsløse med reklame m

Er annonsører og næringsdrivende blitt mer hemningsløse når det gjelder reklame rettet mot barn og ungdom? Blir etiske motforestillinger mot å utsette barn for urimelig kjøpepress stadig oftere skjøvet til side av sterke profittinteresser? Det er grunn til å stille slike spørsmål, blant annet på bakgrunn av klagesaker som Forbrukerombudet har behandlet i den senere tid.

Publisert

Annonsører synes i økende grad å rette reklamen inn mot de yngre målgrupper. En aktuell sak som illustrerer dette handler om firmaet Norgesdietten Pluss som har sendt direkte adresserte brev med tilbud om slankemiddel til barn i aldersgruppen 10 til 14 år. Forbrukerombudet har mottatt en rekke klager blant annet fra foreldre som reagerer sterkt på dette. Markedsføringen er funnet urimelig og i strid med god markedsføringsskikk, og dermed i strid med markedsføringsloven § 1 første ledd. FO har bedt firmaet om umiddelbart å stanse all videre utsendelse av reklamemateriellet.

I flere saker som Forbrukerombudet har behandlet det siste året, har næringsdrivende tatt i bruk virkemidler som er egnet til å skape et urimelig kjøpepress på barn. I en annonse for «Happy Meal» fokuserte McDonalds på lekene som kunne samles over en fireukers periode. Disse kunne settes sammen til en Mikke Mus-figur. Etter FOs vurdering appellerte dette til barns samlebehov og økte kjøpepresset. Reklamen ble ansett i strid med markedsføringsloven § 1Bruk av lokkemidler som tilgift og konkurranser er også blitt benyttet i flere sammenhenger, bl.a. ved markedsføring av abonnementer og klubber direkte rettet til barn og unge.

Forbrukerombudet har også behandlet ungdomsrettet reklame der det er tatt i bruk aggressive virkemidler, slik som voldsscener, for å tiltrekke oppmerksomhet fra målgruppen. Eksempler på slik markedsføring er en kinoreklame for Diesel ungdomsklær som viste en soldat som ble skutt, og en annonse for Jack & Jones som spilte på krigen i det tidligere Jugoslavia. I begge tilfelle ble reklamen funnet i strid med markedsføringsloven § 1 første ledd og stanset av FO. Sex blir også brukt som blikkfang og oppmerksomhetsvekker. Forbrukerombudet måtte i fjor to ganger gripe inn mot Benettons reklamekataloger for ungdomskær (Sisley-katalogene) som inneholdt bilder av meget unge og lettkledde jenter som poserte i seksuelt utfordrende stillinger. Katalogene ble funnet å være over grensen for god markedsføringsskikk, særlig med tanke på at målgruppen er ungdom.

Det er verd å merke seg at det skal mindre til for at markedsføringsloven anses overtrådt når reklamen rettes mot mindreårige enn når voksne er målgruppen. Barns påvirkelighet og manglende erfaring gjør at de har større behov for beskyttelse mot ulike virkemidler og former for reklame. For de som ønsker å holde seg informert om lov- og regelverk på dette området, anbefaler jeg Forbrukerombudets Orientering om praksis \"Markedsføring ? Barn og unge\".Den kan leses på FOs Internett-sider: http://www.forbrukerombudet.no

Powered by Labrador CMS