Nyheter

Mer lokalmat i Ica

TRONDHEIM: Flere lokale leverandører skal løfte dagligvarebutikkene til Ica. Selskapet har inngått avtaler med nærmere 250 lokale leverandører, og flere nye er på vei til hyllene.

Publisert Sist oppdatert

Direktør Einar Vatne har konsernansvaret for kategori og innkjøp i Ica. Han varsler økt satsing på lokale leverandører, helt ned til leverandører som bare kan levere til én butikk.

Ica har hittil inngått avtaler med nesten 250 lokale leverandører, og Einar Vatne sier at antallet vil øke betydelig fremover. Lokale leverandører, økologiske produkter og miljøprodukter er tre stikkord i arbeidet med å snu nedturen for Ica, som har vært den store taperen i markedskampen de siste årene.

- Vi er en utfordrer i dagligvaremarkedet, og skal vi vinne tilbake markedet, må vi gjøre butikkene mer spennende. Folk er opptatt av lokalmat, og vi ønsker å gi det mer hylleplass. Utfordringen er at mange av de lokale leverandørene ofte har store mangler når det gjelder it-løsninger og logistikk. Det er en side av leverandørrollen som blir undervurdert. Vi prøver gjennom ulike tiltak å gjøre terskelen lavere, sier direktør Einar Vatne til Handelsbladet FK.

BARE I ICA

Det er Ica Maxi, Ica Supermarked og Ica Nær som skal rydde plass for flere lokale leverandører. Satsingen får liten eller ingen betydning for Rimi, som skal ta seg av lavprisdelen av markedet.

- Vi åpner opp for at lokale produsenter kan bli leverandør helt ned til én butikk. Vi tar inn over oss at mange er så små at de ikke har noen mulighet til å bli leverandør til en hel kjede, sier Vatne. I disse dager er Ica i forhandlinger med leverandørene om 2008-betingelsene. Nå har Ica lagt bort den kjepphøye stilen og i stedet tatt på seg rollen som utfordrer.

- Vi har cirka 650 leverandører, og 120 av leverandørene står for 80 prosent av omsetningen. Det er derfor betydelige muligheter for utfordrere, sier Vatne.

14 PROSENT EMV

Egne merkevarer er et annet satsingsområde i Ica. Det gir bedre brutto til tross for lavere priser.

- I 2008 skal 14 prosent av omsetningen vår komme fra våre egne merker. Det er målet vårt, sier Vatne til Handelsbladet FK.

- Det er ikke aktuelt å ta bort merkevarene for å rydde plass for egne merker. Vi ønsker å gi kunden et alternativ til de kjente merkevarene. Våre egne merkevarer skal bidra til at kaken blir større og at det blir mer spennende butikker. Det tror jeg alle vil tjene på..

VELG DEN KJAPPESTE

I Handelsbladet FK 34/2007 utfordret tidligere Ringnestopp Jan Bodd dagligvarebransjen til å tenke nytt, blant annet ved å fjerne dagens system med tre lanseringsvinduer gjennom året. Einar Vatne gir ham full støtte.

- Vi vil gjerne fjerne dagens lanseringsmodell. Nye produkter og kampanjer bør lanseres når det er markedsmessig riktig, og bare da. Leverandørene bør presentere produktene for alle i handelen, og deretter satse mest på den som kjappest og best vil lansere produktene. Det vil gi mer trykk, bedre salg og det vil spre lanseringene. Da trenger vi også leverandører som tør å tenke nytt, sier Vatne.

- Langsiktige avtaler fremfor de årlige høstforhandlingene?

- Vi ønsker gjerne to- til treårsavtaler der vi kan få et tettere samarbeid, bli bedre på salgsprognoser og få frem flere gode innovasjoner. Men samtidig må vi ikke miste det årlige kravet om å levere. Det er en utfordring for både handelen og leverandørene.

Powered by Labrador CMS