Nyheter

Millioner å spare

«Noen tiltak er det mulig å gjennomføre i hver enkelt butikk, også, uten oppskrift fra kjedeledelsen.»

Publisert Sist oppdatert

Dagligvarebutikkene har store penger å spare på å bruke mindre strøm. Stort sett hver eneste lokalavis som er til salgs i norske butikker, har skrevet side opp og side ned om dyr strøm og faren for rasjonering. Men om det har nådd inn til alle butikker og kjeder at det er mulig å spare, er vel heller tvilsomt.

Rimi satser på å automatisere og fjernstyre tekniske anlegg og å dekke til kjøleskap og frysedisker. Det er alltid enklest når kjeden tar et initiativ. Som prosjektleder Roy Rossebøe sier: De butikkansatte har ikke den kompetansen som skal til for å redusere forbruket.Men noen tiltak er det mulig å gjennomføre i hver enkelt butikk, også, uten oppskrift fra kjedeledelsen. Er det mulig å holde en annen temperatur i lokalene nå vinterstid, for eksempel? For varene er det sjelden noen ulempe om butikktemperaturen settes ned en grad eller to.Og et veldig enkelt tiltak: Skru av lys! Handelen har sin del av skylden for at Norge ligger i verdenstoppen når det gjelder lysforurensning og unødvendig lysbruk. Det koster så lite å skru av unødvendig lys etter seg når butikken stenges ? og kanskje går det an å ta en litt mer kritisk gjennomgang også av om alt lyset inne i salgslokalene faktisk trenger å stå på når butikken er tom for folk.

Leverandørene av kjølemøbler er i god gang med å markedsføre skapene og diskene sine ikke bare ut fra pris og temperatur, men også ut fra energiforbruk. Hvis strømprisen fortsetter å være så høy, blir det argumentet enda viktigere i årene som kommer.Å få en butikk til å spare strøm ut fra miljøhensyn, har ikke alltid vært like lett. Men å få en butikksjef til å spare strøm fordi det gir utslag på bunnlinjen, er sannsynligvis enklere.

Powered by Labrador CMS