Nyheter
Noe for seg selv
STAVANGER: Ostehuset driver komplisert og omfattende, med mange elementer; butikk, kafé og catering og nå også Oste-Vippen. Åpent 08 til 21. Bakerne kommer på jobb når kafébetjeningen har ryddet for kvelden. Fins ikke maken i Norge.
Ostehuset klarer jobben med flinke medarbeidere, til sammen rundt 20. Tre faste kokker, to bakere. Det gjelder å holde hodet kaldt. Stort trykk. Torsdag, fredag og lørdag står det folk i kø hele tiden, selv om noen bare skal kjøpe et brød. Ostehuset er en suksess.
FRA DRØM TIL VIRKELIGHET
Tom Helge Sørensen er kokk med bakgrunn fra Gastronomisk institutt i Stavanger. Han og ektefellen Hanne Normann Berentsen arbeidet sammen i SAS-systemet i Stavanger. De drømte om å starte en virksomhet for seg selv.
I 1999 åpnet de Ostehuset i det lille formatet. De satset i Klubbgata 3 i Stavanger med ost, sandwich og delikatesser, salg over disk, og servering med plass til ti gjester og catering.
- Hanne og Tom er suksessfaktorene. De er kvalitetsbevisste, innovative og kreative og har bygd stein på stein. Utvidelser er foretatt etterhvert som driften har gitt rom for det og penger i kassa, sier Chantal Willassen Øglænd, med i lederteamet som butikkansvarlig. Daglig leder er Hanne Normann Berentsen og matfaglig leder Tom Helge Sørensen.
I 2000 gikk Ostehuset i kompaniskap med Bølgen & Moi. Tom Helge Sørensen overtok som daglig leder hos Bølgen & Moi på Oljemuseet i Stavanger. Mens Hanne Berentsen ivaretok den daglige ledelsen i Ostehuset. Nå er ekteparet igjen eneeiere, men samarbeidet med Bølgen og Moi fortsetter.
I 2002 ble det foretatt en større utvidelse. Det ble plass til 30 gjester og det ble bygd nytt kjøkken og eget bakeri. Våren 2004 var det igjen tid for nye utvidelser av kafeen, som hadde hatt stor suksess. Ytterligere 12 sitteplasser ble etablert der hvor det gamle kjøkkenet hadde vært. Nå er det plass til 42 kafégjester inne og flere på uteserveringen på fortauet. Det ble bygd større bakeri og nytt cateringkjøkken.
VIP PÅ BAKROMMET
Så kom Oste-Vippen. Et vip-rom, et slags chambre separée, styrerom, møterom, kursrom. Brukes både av private og bedrifter. Kanskje landets eneste styrerom med egen kokeøy? Stor skjerm og multimediaanlegg, trådløst nett og stort musikkanlegg. Møterommet har egen inngang gjennom hotellnaboen Comfort Grand, som også har avstått lokaliteter til utvidelsene.
Gjennom hele prosessen har ekteparet Sørensen/Berentsen holdt seg til det samme konseptet men tilført nye elementer, bygget rundt visjonen TAPAS: Trendy - tidlig ute med nye trender Ambisiøse - kvalitet Positive - godt humør smitter Aktive - hviler du på laurbærene, så visner de Samarbeidsvillige - glad i kundene