Nyheter

Nok et rekordresultat for Reitangruppen i syv land

Omsetningen i Reitangruppen ble 89 milliarder kroner i 2016, en økning på 3,7 milliarder fra året før. Også resultatet for ble bedre enn noen gang, både innenfor handel og eiendom.

Publisert Sist oppdatert
– Min drivkraft er å bygge solide selskaper og verdifulle arbeidsplasser. Nøkkelen til gode resultater er dyktige folk med vilje til kostnadsfokus i en tid hvor vi utvikler oss kraftig, sier Colonialmajor Odd Reitan i en pressemelding.

Han sier 2016 har vært et godt arbeidsår, og at Reitangruppen går for nye produkter av forbedret kvalitet Innenfor dagligvare, servicehandel og drivstoff.

– Vi opererer i bransjer med stor ommøblering. Vår innstilling til endring er: «Gjør det før du må». Vi skal fortsette å gi kunden kvalitetsmat til laveste pris, og ulike varianter av drivstoff hvor hydrogen, biodrivstoff og rask elbillading er noen av nyhetene, fortsetter Odd Reitan.

Kontantstrømmen fra driften i 2016 ble 5,2 milliarder kroner og driftsresultatet ble 4,0 milliarder. Resultat før skatt (som inkluderer utbytte og gevinst fra salg av eierandel i Axfood på 3,4 milliarder) endte på totalt 7,3 milliarder kroner.

–- Det er spesielt gledelig å se at vår virksomhet stadig vokser internasjonalt, og viser hvilken styrke som ligger i Reitangruppens filosofi og forretningsmodell. Det gir noen spennende fremtidsperspektiver, sier finansdirektør i Reitangruppen, Kristin Genton.

Reitangruppen har investert 8,2 milliarder kroner i butikker, stasjoner, logistikk og industri de siste fem årene.

– Eierne av Reitangruppen er langsiktige og har tradisjon for å føre verdiskapningen tilbake til virksomheten. Det har de valgt å gjøre også denne gangen. 94 prosent av verdiskapningen reinvesteres i virksomheten for å drive langsiktig lønnsom vekst, som skaper og bevarer arbeidsplasser, i noe som har utviklet seg fra å være en trøndersk til en nasjonal og nå internasjonal suksess, fortsetter Genton.

– Det betyr utrolig mye for meg at vi fortsetter å være en virksomhet hvor dyktige folk vil jobbe lenge og hvor nye arbeidsplasser skapes. Det er fantastisk at vi gjennom det siste tiåret har blitt 18 000 mennesker rikere og at Reitangruppen-familien i dag favner 38 000 arbeidsplasser i syv land, sier Odd Reitan.

Reitangruppen består av fem selvstendige forretningsområder.

Aldri før har Rema 1000 solgt så mange varer som i 2016.

– I Norge har vi rigget oss for videre vekst i årene som kommer. Vi har tatt markedsandeler i et krevende marked som har gått fra fire til tre dagligvareaktører. Det viser oss at vi jobber med de rette tingene, og at vi har lagt gode og langsiktige planer for veien videre, sier administrerende direktør i Rema 1000, Ole Robert Reitan.

I Danmark nådde Rema 1000 en milepæl ved å etablere seg som landets nest største dagligvarekjede.

– 2016 ble et godt år for Rema 1000, fortsetter Ole Robert Reitan.

Totalomsetningen ble NOK 67,8 milliarder og EBITDA 2,865 milliarder. Driftsresultatet ble 2,298 millilliarder kroner, en økning på 355 millioner fra 2015.

– Kjøpmennenes stolthet for butikkene sine og deres ønske om å gi kundene gode handleopplevelser er avgjørende for denne fremgangen. Våre kjøpmenn viser nok en gang solide resultater og det er ingen tvil om at langsiktigheten og det personlige eierskapet som ligger i franchisemodellen er ett av suksesskriteriene til Rema 1000, sier Ole Robert Reitan.

Også i Reitan Convenience snakkes det om rekordresultater

Reitan Convenience er markedsleder i syv land, med konsepter som Narvesen, Pressbyrån, 7-Eleven og R-kiosk. Under ledelse av ny administrerende direktør, Johannes Sangnes, lykkes Reitan Convenience igjen med å levere historisk gode resultater. I 2016 ble totalomsetningen 15,9 milliarder kroner, EBITDA 984 millioner kroner og driftsresultatet 578 millioner.

– Vi er fornøyde med det sterke resultatet i 2016. De gode tallene skapes i våre 2 300 butikker, hvor dyktige kjøpmenn og selgere i fjor tok imot 430 millioner kunder. Det er også gledelig at 7-Eleven Sverige leverer den beste kundeopplevelsen i 7-Eleven globalt. Salget av mat og drikke vokser sterkt i alle syv land, og vi jobber kontinuerlig med å tilby kundene enda høyere kvalitet og flere sunnere alternativer, sier administrerende direktør i Reitan Convenience, Johannes Sangnes.

Uno-X Gruppen består av flere rendyrkede selskaper for salg av drivstoff og smøreoljer, alle med sterke markedsposisjoner i Norge og Danmark.

OmsetningenUno-X Gruppen endte på 8,5 milliarder kroner, driftsresultatet på 526 millioner.

Uno-X Gruppen ønsker å bidra til å redusere utslipp fra transportsektoren ved å øke omsetningen av bærekraftig biodrivstoff, samt å gi hydrogenteknologien en mulighet ved å etablere hydrogenstasjoner.

– Vi har i 2016 åpnet vår første hydrogenstasjon. Vi trenger imidlertid flere løsninger på kort- og mellomlang sikt for å bygge bro til lavutslippssamfunnet, og som et bidrag med umiddelbar effekt tilbyr vi nå diesel med 20 % bærekraftig bioandel til alle våre transportkunder, sier administrerende direktør i Uno-X Gruppen, Vegar Kulset.

Eiendomsvirksomheten har i 2016 fortsatt god vekst i leieinntekter og forbedring i underliggende verdiskaping. Driftsinntektene i 2016 ble NOK 473 millioner kroner og driftsresultatet 604 millioner.

– Et høyere inntektsnivå i forhold til fjoråret skyldes ny eiendomsmasse, relativt stabil utleiegrad og positiv indeksregulering. Forbedringen i driftsresultat skyldes i hovedsak netto verdiøkning for eiendomsmassen. I tillegg har våre tilknyttede selskap generelt hatt gode resultater og salgsgevinster også i 2016, sier administrerende direktør i Reitan Eiendom, Ingolv Høyland.

E. C. Dahls Eiendom overtok ved inngangen til 2016 det fulle eierskapet til Britannia Hotel. Hotellet ble stengt 30. juni 2016 og gjennomgår nå en omfattende rehabilitering.

– Ambisjonen er ikke mindre enn å bygge Norges flotteste hotell, sier Colonialmajor Odd Reitan.

Reitan Eiendom har ved utgangen av 2016 passert milepælene 6 mrd. i verdijustert egenkapital og 10 mrd. i totalkapital. Selskapet har eiendom for 8 mrd. i sin balanse og besitter mange spennende eierposisjoner i ulike eiendomsvirksomheter.

– Vi satser ufortrødent videre i Trondheim sentrum, skal utvikle flere spennende eiendommer i Bergen sentrum og arbeider videre med prosjekter innenfor logistikk og byomforming i samarbeid med våre partnere, sier Høyland.

Det siste forretningsområdet i Reitangruppen er Reitan Kapital.

– Med en investeringsstrategi som er lik oljefondets, investerer vi i globale aksjer og obligasjoner. Reitan Kapital skal gi en finansiell trygghet og skal bidra til Reitangruppens soliditet langt inn i fremtiden, sier administrerende direktør i Reitan Kapital, Magnus Reitan.

– Vi skal bruke den økonomiske styrken vår smart. Vi skal gjøre vårt med tanke på god helse, ansvarlig forbruk og produksjon. Vi fortsetter å bygge en kultur hvor folk føler seg verdifulle, sier Odd Reitan om fremtiden.

Reitangruppen nøkkeltall 2016Beløp i NOK mill.Reitangruppen 2016 2015Totalomsetning 89 212 85 561EBITDA 5 151 4 542Driftsresultat 3 987 3 426Resultat før skatt 7 301 3 113REMA 1000 2016 2015Totalomsetning 67 810 63 343EBITDA 2 865 2 507Driftsresultat 2 298 1 943Reitan Convenience 2016 2015Totalomsetning 15 907 15 544EBITDA 984 934Driftsresultat 578 553Uno-X Gruppen 2016 2015Totalomsetning 8 548 9 631EBITDA før FIFO 677 690Driftsresultat før FIFO 526 545Reitan Eiendom 2016 2015Driftsinntekter 473 438EBITDA 632 527Driftsresultat 604 504

Powered by Labrador CMS