Nyheter

Norsk knekkebrødeksport øker kraftig

Salget av norske knekkebrød til utlandet var tre ganger større i fjor enn i 2014. Nofima regner med en ytterligere dobling i år.

Publisert Sist oppdatert
(NTB): Norske knekkebrød ble ikke produsert i industriell skala før i 2012, og volumet som selges og eksporteres er fremdeles relativt lite, men matforskningsinstituttet Nofima spår en økende trend for norsk knekkebrødeksport framover.

Også i Norge har salgsøkningen vært enorm etter at produksjonen begynte på hjemmebane. I 2011 lå knekkebrødomsetningen rundt 200 millioner kroner, mens den i 2016 var fem ganger så høy.

Ifølge Nationen er det de mer påkostede, eksklusive variantene som slår an. Sveinung Grimsby i Nofima påpeker at innsikt i to viktige elementer om knekkebrød er dratt nytte av: Tidligere versjoner ble ikke spist i bilen fordi det ble ubehagelig med smuler i setet. Dernest ga folks økte kostholdsbevissthet knekkebrød en fordel som et mellommåltid.

Basert på disse to elementene har flere produsenter utviklet knekkebrød som ikke smuler og som i tillegg er markedsført som sunt alternativ i kategorien mellommåltider.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS