Illustrasjonsfoto: Audun Braastad / NTB scanpix

Nyheter

Norsk sjømateksport faller

Publisert Sist oppdatert

NTB: Norsk fiskeeksport falt med 8 prosent i volum og 2 prosent i verdi i første kvartal i år. Manglende tilgang til det russiske markedet fører til lavere priser.

Norge eksporterte 676.000 tonn sjømat til en verdi av 23,7 milliarder kroner i første kvartal. Det er en volumnedgang på 8 prosent og en verdinedgang på 2 prosent, tilsvarende 488 millioner kroner, målt mot første kvartal i fjor, opplyser Norges sjømatråd i en pressemelding.

Klippfisken bidro imidlertid til at Norge satte ny eksportrekord for torsk i første kvartal.

– Dette er det beste kvartalet for torsk noensinne, med en samlet eksportverdi på over 3 milliarder kroner. Spesielt klippfisk, saltfisk og fersk hel torsk har hatt en prisoppgang, sier sjømatanalytiker Ingrid Kristine Pettersen i Sjømatrådet.

Norge eksporterte klippfisk til en verdi av 943 millioner kroner i første kvartal. I volum er det en nedgang på 3 prosent, men verdien økte med 24 millioner kroner, tilsvarende 3 prosent.

Lave priser på sild bidro sterkt til den totale verdinedgangen. Norge eksporterte 89.000 tonn sild til en verdi av 756 millioner kroner i første kvartal. Det er en økning i volum på 18 prosent, mens verdien falt med 108 millioner kroner, tilsvarende 13 prosent.

– Vi har ikke sett lavere sildepriser siden 2011. Dette er i stor grad knyttet til økte kvoter de siste årene i kombinasjon med manglende tilgang til det historisk sett viktigste sildemarkedet Russland, sier sjømatanalytiker Paul T. Aandahl.

Verdien av makrelleksporten falt med 160 millioner kroner. I volum falt eksporten med 23 prosent og verdien med 20 prosent.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS