Nyheter

Ny norsk kyllingspesialitet

På et møte med Ica og Norgesgruppen i dag orienterte tilsynet om at innkjøpsavtalen mellom Coop og Rema 1000 blir en del av vurderingsgrunnlaget. Avgjørelsen utsettes dermed med nesten to måneder.

Publisert Sist oppdatert

Livèchekylling fra Prior er den første, og foreløpig eneste, norske kyllingen som har Spesialitet-godkjenning fra Matmerk. Det er Prior, som sammen med familiene Grav og Svenneby på Løken gård i Østfold, har stått for utviklingen av den nye smakskyllingen.

Kokk og restauratør Trond Moi har deltatt i prosjektet fra starten av, og mener den er verdens beste kylling. - Livèchekyllingen har en helt unik smak og er langt saftigere enn vanlig kylling, sier Moi.

Livèchekylling får bare vegetabilsk fôr tilsatt løpstikke (livèche på fransk), lever nesten tre ganger så lenge som vanlig kylling, får vokse sakte og går ute om sommeren.

- Det har vært en liten revolusjon innen norsk kyllingoppdrett de senere årene, og forbrukerne kan velge mellom stadig flere produkter og kvaliteter. Vi er glade for at det nå kommer et slikt kvalitetsprodukt på markedet som øker valgmulighetene og matmangfoldet, sier administrerende direktør Randi Kvissel Haugen i Matmerk.

Kyllingen kommer ut i butikkene i disse dager.

- Spesialitet-merket er en veiviser for folk som er ute etter kvalitet, mener produsent Kjell Grav.

Powered by Labrador CMS