Nyheter

Ny økovekst i Sverige

I 2011 økte salget av økologiske produkter i Sverige med 11 prosent.

Publisert Sist oppdatert

Veksten var imidlertid ikke så høy i dagligvaren, som står for rundt halvparten av det økologiske markedet i Sverige. Dagligvarekjedene hadde en vekst på mellom 2 og 6 prosent, ifølge Kravs markedsrapport for 2012.

Axfood hadde størst vekst med 6,3 prosent, men Coop har størst andel når det gjelder salg av økovarer. 5,8 prosent av omsetningen i svenske Coop var i fjor økovarer. Coop har også størst antall økologiske produkter, med cirka 2 600 varelinjer. Ica har cirka 1 100 og Axfood 1 300. Coop skiller seg også ut på å ha fleste øko-emv-er (450 produkter) og flest nylanseringer på øko i 2011 (345).

De største produktgruppene på øko i Sverige er melk, egg og kaffe, mens de som har økt mest det siste året er kaffe, ferske krydder og yoghurt.

Powered by Labrador CMS