Nyheter

Nytt merkehierarki

Som en del av oppgraderingen av profilen for Norsk Sjømat er det gjort noen justeringer av Norge-logoen. I tillegg er det etablert et nytt merkehierarki for Norge-merket; et standardnivå (nivå 1) og et kvalitetsnivå (nivå 2).

Publisert Sist oppdatert

Standardnivå - nivå 1: For alle produkter som tilfredsstiller norske opprinnelsesregler benyttes standard Norge-merke. Det er utarbeidet nye retningslinjer for lisensiering av Norge-merket. For aktører i utlandet inngås det egne lisensavtaler for å benytte Norge-merket på produkter bearbeidet utenfor Norge.

Kvalitetsnivå – nivå 2: For produkter som i tillegg til norske opprinnelsesregler også tilfredsstiller kvalitetsstandarder utarbeidet av EFF benyttes kvalitetsmerke i standard profilfarger. Det gir per i dag ikke tillatelse til utlisensiering av kvalitetsmerker. Disse kan kun benyttes på produkter som er produsert i Norge.

Frist for endring av merker:

Frist for endring av kvalitetsmerket er i utgangspunktet tre måneder. Dersom noen sitter med stor beholdning av merker, kasser og eventuelt produkter som er merket, tillater Eksportutvalget for fisk likevel at de kan brukes til utgangen av året.

Frist for å endre produktmerkene og standard Norge-merke er satt til utgangen av året. Det vil si at innen 1.1. 2011 skal alle merker være endret til nye merker, jfr. nytt merkehierarki.

Powered by Labrador CMS