Nyheter
Øker i stabilt marked
KRISTIANSAND: Det norske iskrem-markedet er forholdsvis stabilt. I fjor ble det solgt 58 millioner liter. Men Hennig-Olsen tar markedsandeler. Produsenten har økt med to prosentpoeng hittil i år, til 44 prosent.
- Det tikker litt oppover hvert år. Vi spiser fra de andre, sier administrerende direktør Paal Hennig-Olsen.
Det henger sammen med at Nestlé har trukke seg ut av produksjon og distribusjon i Norge. Verdens største dagligvareleverandør er nå bare inne i det norske markedet med enkeltmerker i sortimentet til Diplom-Is. - Vi tar over det de har gitt fra seg, sier direktøren.
Hennig-Olsen økte også omsetningen i første kvartal i år sammenlignet med i fjor. - Vi har en vekst på omtrent to prosent, men vi ble veldig påvirket av streiken i fjor fordi vi selger mye gjennom Asko. Det problemet slapp konkurrentene våre, sier han.
Tøffere med Lidl
Likevel ble resultatet for fjoråret positivt. 31,1 millioner før skatt var 17,7 prosent dårligere enn 2003, men må likevel sies å være solid. Til tross for gode tall mener Hennig-Olsen at konkurransen er hard.
- Den er tøff, og det har den vært lenge, men vi har det nok litt bedre enn i Danmark og Sverige. Med Diplom-Is er vi to store på banen, men nå er Lidl også blitt en faktor fordi de ikke kjøper noen norske produkter. På iskrem går det bare i emv fra Tyskland, sier direktøren.
Dette fører til prispress på enkelte produkter.
- Lidl styrer nå prisene på en del strategiske varer. Det gjelder ikke småis, men slikt som tolitere og multipakk. Hvis de legger seg på lave priser på de produktene, vil det prege prisbildet hos alle lavpriskjedene, mener Hennig-Olsen.
Bevissthet
Iskremprodusenten satser hardere på markedsføring enn tidligere. - Vi har økt budsjettene betydelig, og det har lønt seg. De siste fem årene har vi klatret jevnt og trutt på statistikkene over merkevarebevissthet, sier direktøren. Til tross for all denne medgangen er ikke fremtiden nødvendigvis rosenrød. Internasjonal konkurranse kan fort bli en utfordrende faktor.
Kan gå mot eksport
- Vi er en familiebedrift i et marked som forandrer seg veldig fort, og hvor kjedene blir nordiske. Ica og Coop er allerede nordiske, og Rema har etablert seg i Danmark, mens NorgesGruppen er med Carrefour. Vi er store i vårt marked, men i internasjonal sammenheng er vi små. Hvis de store kjedene bare vil kjøpe fra store leverandører, blir det en utfordring. Som det er nå, er det greit, men på sikt må vi orientere oss mot Europa.
I dag eksporterer Hennig-Olsen bare noen få spesialprodukter, men det kan endre seg om situasjonen tilsier at det er fornuftig.
- Hvis vi må eksportere for å beskytte hjemmemarkedet, gjør vi det. Vi gjør det som er nødvendig for å beholde en god markedsposisjon, sier Hennig-Olsen.