Nyheter

Orkla kritisk til godterisalg på nett

Avgiftsfri privatimport av godteri fra Sverige til Norge slår alle rekorder. Nå krever Orkla at avgiftsfritaket opphører, forteller Aftenposten.

Publisert Sist oppdatert

Maxgodis.se har måttet bygge ut lokalene sine i Sverige for å ta unna for den økte norske godterihandelen.

På rekordtid har selskapet, som i praksis er enerådende på netthandel med godterier fra Sverige, bygd seg opp i det norske markedet, og hadde ifølge Aftenposten en omsetning på 30 millioner kroner i 2016.

Forretningsideen er basert på at Norge har et toll- og momsfritt beløp ved netthandel fra utlandet på under 350 kroner.

Varene bestilles på nett, blir pakket og fraktet fra lageret i Växjo i Sverige. De sendes med trailer hver dag, og ender opp på Langhus utenfor Oslo. Derfra blir varene så distribuert videre til den enkelte mottager i Norge.

– Med de mengdene vi fraktet i fjor kjørte vi to tonn over grensen hver hverdag i gjennomsnitt. I år legger vi opp til en dobling, sier Maxgodis-sjef Morten Hansson til Aftenposten.

Hos Orkla, som eier godterikonkurrenten Nidar, er man svært misfornøyd med den voksende svenskeimporten, og mener at avgiftsfritaket skaper ulike konkurranseregler.

– Dette er egentlig veldig enkelt: Alle varer som er ment for det norske markedet burde betale de samme avgiftene, sier kommunikasjonsdirektør Robert Rønning i Orkla til Aftenposten.

I dag betaler de fire godteriprodusentene Orkla, Mondelez, Brynhild og Hval sjokolade ca 1,4 milliarder kroner i sjokolade- og sukkeravgift i året.

Powered by Labrador CMS