Nyheter
Orkla styrker seg på iskrem
Orkla-selskapet Idun Industri kjøper 100 prosent av aksjene i det tyske salgs- og distribusjonsselskapet Eisunion GmbH, en fullsortimentsleverandør innenfor iskremingredienser og -tilbehør.
Eisunion GmbH er en ledende markedsaktør i Tyskland. Orkla Food Ingredients er en av Norges ledende leverandører av ingredienser og halvfabrikata til iskremindustrien, og tilbyr iskremingredienser og -tilbehør i hele Norden og Storbritannia. Med kjøpet av Eisunion ekspanderer OFI sitt forretningsområde for iskremingredienser og -tilbehør til Tyskland.
– Oppkjøpet er i tråd med Orklas ønske om å vokse innenfor utvalgte nisjer der vi ser potensiale for videre vekst og forbedret drift. Eisunion har en ledende posisjon som leverandør til iskremmarkedet i Tyskland, og er strategisk viktig for å styrke Orkla Food Ingredients' tilstedeværelse i utvalgte geografier i Europa, sier Pål Eikeland, konserndirektør og leder for Orkla Food Ingredients, i en pressemelding.
Eisunion tilbyr blant annet iskremingredienser, iskjeks, emballasjemateriell, toppinger, og utstyr og maskiner til iskremutsalg og -kafeer. Selskapet oppnådde en omsetning på 19,6 millioner euro (163 mill. kroner) i 2014. Eisunion har hovedkontor i Feucht (Nürnberg) og driver virksomheten ut fra fem lokasjoner i Sentral- og Sør-Tyskland. Selskapet har ca. 70 ansatte.
Selskapet har i dag fem eiere, som alle er en del av det tyske Bäko-kooperativet. Bäko-Zentrale Süddeutschland eG er hovedeier med 71,9 %. Partene er blitt enige om ikke å offentliggjøre kjøpesummen. Avtalen er betinget av godkjennelse fra tyske konkurransemyndigheter.