Nyheter
Plan B: Bare Rimi skulle bestå
Ica hadde bestemt seg for å satse bare på Rimi i Norge om selskapet måtte drive videre alene. Både Ica Supermarked og Matkroken skulle forsvinne, skriver Dagens Næringsliv onsdag.
Ica Norge-sjef Thorbjørn Theie ble i 2012 hentet inn for å få skikk på Ica-skuten. Det klarte han aldri. Theie mener selv han skulle ha klart å få til lønnsom drift igjen alt neste år.
For å få til det bekrefter Theie at Ica hadde bestemt seg for å legge ned både Ica Supermarked og Matkroken, og kun satse på én kjede i Norge: Rimi, ifølge DN.
Det var planen, ja. Matkroken-butikkene skulle legges helt ned, ikke konverteres. De var for små og ulønnsomme. Vi måtte bli mer lettbente på alle vis, og vi hadde kommunisert disse planene internt nå. Planen innebar at mange flere butikker måtte lide og mange flere ansatte hadde mistet jobbene sine, enn det som blir tilfellet nå når Coop kjøper, sier Theie.
Konserntillitsvalgt i Ica Norge, og ansatterepresentant i styret, Johnny Sletvold sier flere tusen ansatte ville blitt berørt av «Foxtrot 2»,, står det I DNs artikkel onsdag.