Nyheter

Polakker jobbet 102 timer i uka

Fire polske arbeidere skal ha jobbet opptil 19,5 timer daglig og 102 timer i uka med ferdigstilling et nybygg til ASKO Nord. Vikarbyrået Jobzone i Tromsø risikerer nå politianmeldelse for grov sosial dumping.

Publisert Sist oppdatert

– Jeg har vært borti enkelte dager der folk har jobbet mye, men over 100 timer i uka har jeg aldri sett før. Dette er så grovt at dersom disse timetallene medfører riktighet, så vil vi måtte vurdere å ta saken til politiet, sier seniorinspektør Tore Myhre i Arbeidstilsynet til Nordlys.

Polakkene skal heller ikke ha fått overtidstillegg de har krav på.

Daglig leder i Jobzone Tromsø, Grete Wilsgaard, er oppgitt over situasjonen. Hun hevder hun kan dokumentere at overtidstillegget er utbetalt, og at Jobzone gjentatte ganger har påpekt at polakkene ikke skal arbeide mer enn det som framgår av tariffavtalen.

– Vi henger på både kunder og arbeidere for at loven skal følges. Det er en kjempeutfordring å gjennomføre dette når arbeiderne er ute etter å jobbe mest mulig, og vi har etter denne saken endret rutinene våre og har hyppigere oppfølging ute på arbeidsplassene, sier hun til Nordlys.

Powered by Labrador CMS