Nyheter

Rekordstor grensehandel

Av en grensehandel på 11,7 milliarder kroner de siste 52 ukene, utgjør den norske dagligvarehandelen på svensk side av grensen omtrent 8 milliarder kroner.

Publisert Sist oppdatert

Det enorme svenskehandelssuget gjør butikkene på svensk side av grensen til den femte største dagligvarekanalen for nordmenn.

– Grensehandelen spiser av omsetningen i norske butikker og fører til tap av arbeidsplasser i næringsmiddelindustri og handel. Dessverre tyder alt på at grensehandelen kommer til å fortsette å vokse så lenge det er mye penger å spare ved å handle i Sverige, sier Thomas Angell, direktør for handel i Virke, i en pressemelding.

Tall fra i sommer viser at det har vært omsetningsrekord på Nordby-senteret. Senteret er «Norges» desidert største kjøpesenter, og omsetning av dagligvarer der står alene for over 3 milliarder kroner. Totalt har butikkene på svensk side av grensen en markedsandel på 5 prosent av den totale norske dagligvarehandelen.

– Vi tåler ikke ytterligere avgiftsøkninger i statsbudsjettet i oktober. Avgiftsforskjellene mellom Norge og Sverige på populære varer som alkohol, tobakkvarer, sjokolade- og sukkervarer er kritisk store. Nå må norske politikere ta grensehandelen på alvor, sier Angell.

Powered by Labrador CMS