Nyheter

Rekruttering - et økende probl

Tilgang på arbeidskraft er et av de viktigste rammevilkårene for næringslivet. Prognoser tyder på at dagens mangel på arbeidskraft er et økende problem. Dagligvarehandelen bør se nærmere på de muligheter som ligger i dagens lærlingeordning for å rekruttere unge mennesker til bransjen.

Publisert Sist oppdatert

Varehandelen kjennetegnes av høy andel deltidsarbeidende og mange unge arbeidstagere. De lave fødselskullene i årene 1974-89 vil gi en nedgang i tilgang på unge arbeidstakere de neste årene, som forventes å medføre ekstra store rekrutteringsproblemer. Kampen om arbeidskraften og spesielt unge menneskers arbeidskraft vil hardne til. For dagligvarehandelen vil dette tilsi at det haster med å sette inn tiltak før situasjonen blir for vanskelig. Å koble opplæring og kompetanse til rekruttering kan vise seg helt nødvendig for å få tak i ung arbeidskraft.

I en kartlegging utført av HSH i år, mener 7 av 10 varehandelsbedrifter at det er svært vanskelig å få tak i faglært arbeidskraft. Samtidig viser undersøkelsen at bare 2 av 10 er godkjent for å ta inn lærlinger. Det betyr at det er få bedrifter som benytter seg av den mulighet som lærlingeordningen representerer.

I videregående skole har man fått en ny yrkesfaglig studieretning for Salg og Service. I fjor var antallet ved oppstart av linjen 600 elever. Dette antallet er i år økt til gledelige 2500 elever. Dette er unge mennesker som faktisk har gjort et valg om å satse på et yrkesliv innen varehandel. Her ligger det gode muligheter for å få unge og motiverte arbeidstakere inn i bedriftene. For å møte behovet for faglært arbeidskraft bør dagligvarehandelen være aktive og stå parat når disse kullene skal fordeles som lærlinger. Det kan vise seg som en god investering i forhold til utviklingen på arbeidsmarkedet. I tillegg vil det stimulere unge mennesker til fortsatt å søke denne linjen i årene framover.

Det er viktig at bransjen er aktiv og benytter seg av de mulighetene som foreligger. Det er imidlertid også en sentral oppgave, ikke minst for HSH, å skape bedre muligheter for rekruttering i arbeidslivet. HSH mener at mye må gjøres: Vi må få et mer effektivt utdanningsløp som dekker næringslivets behov, vi må øke mulighetene til å rekruttere arbeidskraft utenfra, dvs at vi må ha mindre rigide arbeidsinnvandringsbestemmelser, vi må ha en mer moderne arbeidsmiljølov som er mer fleksibel mht deltidsarbeid og overtidsarbeid og vi må ha lavere skatt på arbeid bl.a gjennom økt bunnfradrag og redusert toppskatt.

Powered by Labrador CMS